25.06.20

Koronavírus diagnostikovali moderátorke

foto: Veronika Janušková

V pondelok (22. 6.) bola od 19.00 hod. v Kine Úsmev prednáška s názvom Mestoláska. Organizovalo ju združenie Spolka, ktoré sa zaoberá urbanizmom a angažovaním verejnosti do tvorby miest. Moderátorku tejto akcie pozitívne testovali na koronavírus.

Ide presne o tú istú osobu, o ktorej sa v stredu rozšírilo, že je potenciálne pozitívna na COVID-19 a pohybovala sa aj po magistráte. Napokon test toto podozrenie v stredu potvrdil.  

„Hneď, ako sme sa to dozvedeli, snažili sme sa kontaktovať všetkých ľudí, o ktorých sme vedeli, že na akcii boli,“ hovorí riaditeľ Kina Úsmev Lukáš Berberich, ktorý sa s moderátorkou nestretol v kine, ale práve na magistráte.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac
 

Expertka na urbanizmus

„Boli sme tam spolu na stretnutí, ktoré trochu súviselo aj s akciou, ktorá bola u nás večer. Keďže Spolka sa venuje urbanistickým veciam, riešili sme tam otázky okolo Kasárenského námestia na Útvare hlavného architekta. Pani moderátorka tam bola prizvaná ako expertka na urbanizmus,“ dodal Berberich.

Ten je momentálne s ešte jednou kolegyňou z kina v karanténe a nemá žiadne príznaky choroby.

„Ostatní pracovníci sa s ňou nestretli a podľa odporúčaní z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva to nebolo ani potrebné, aby zostali doma. Ja čakám na test, ktorý by som mal absolvovať v piatok.“

Opatrenia dodržiavajú

Kino Úsmev podľa jeho slov striktne dodržiava všetky platné opatrenia.

„Priamo na akcii a aj pred vstupom do kina boli všetci prichádzajúci upozornení na nutnosť používať rúška a aj sedieť oddelene. Takže spolu sedeli iba tí, ktorí spolu prišli a medzi skupinami boli voľné sedadlá. Moderátorka mala celý čas rúško na tvári,“ konštatuje Berberich. 

Zoznam prítomných však v kine nemajú, keďže im to už opatrenia neprikazujú. „Máme však na sociálnej sieti samostatnú skupinu, členmi ktorej sú aj účastníci prednášky, ktorí sa už dali testovať. Výsledky mali negatívne.

Vo štvrtok večer boli priestory kina zatvorené a prebiehala tam dezinfekcia všetkých priestorov špeciálnou parou.

reklamná správa

Jedinečný gastronomický zážitok!

Skvelá ázijská kuchyňa. Jedlá z tých najkvalitnejších surovín nájdete v Koshi Sushi

Zistite viac

Mesto prijalo opatrenia

Na akcii, kde bolo 50 až 60 ľudí, boli nielen priatelia združenia Spolka, ale aj iní ľudia, ktorých prednáška zaujala. Medzi nimi bol aj náš bývalý kolega Tomáš Hrivňák.

„Na prednáške som bol s kamarátkou. Sedeli sme ďaleko od pódia a mali sme rúška. Nie je to pre mňa dramatické. ÚVZ nám povedal, že pokiaľ sme neboli v priamom kontakte a nerozprávali sme sa s ňou aspoň 15 minút, tak sa nemusíme dať testovať.“

Keďže na Magistráte pracuje a aj ho navštevuje množstvo ľudí, vedenie mesta prijalo opatrenia, aby zabránilo šíreniu koronavírusu.

„Osoby, ktoré mohli teoreticky prísť do styku s potenciálne nakazenou osobou, sú v dobrovoľnej domácej karanténe a ich ďalšie konanie bude prispôsobené pokynom RUVZ. Pohyb verejnosti po magistráte je obmedzený na prízemie - kanceláriu prvého kontaktu,“ uviedol hovorca mesta Vladimír Fabian. 

Košická záchranka hlási negatívne výsledky

V stredu (24. 6.) pozitívne testovali aj bývalú administratívnu pracovníčku Košickej záchranky.

„Bolo testovaných zhruba štyridsať pracovníkov Košickej záchranky. Výsledky testov dostávame postupne. Zatiaľ sme ich dostali šesť a všetky boli negatívne,“ informoval KOŠICE:DNES hlavný zdravotnícky záchranár Vladimír Hosa.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím