09.10.19

Na oprave výmenníka pracujú nonstop

Foto: Veronika Janušková

K výmenníku tepla na Rožňavskej ulici, kde sa v nedeľu večer zrútil strop, prišiel v utorok pracovať autožeriav. Bez neho by sa totiž nedali odstrániť panely, ktoré tvorili poškodený plafón. 

Spadnutá sutina poškodila technológiu zariadenia nevyhnutného pre dodávky tepla a teplej vody do 34 odberných miest. Nepríjemná situácia postihla stovky bytov na uliciach Rožňavská, Humenská a Michalovská.

Robia bez prestávky

Ešte v pondelok si prezrel miesto havárie statik. V ten istý deň tam začali pracovníci stavebnej firmy s odstraňovaním sutiny. Pri maximálnom dodržiavaní bezpečnostných predpisov začali v najviac poškodených miestach s odstraňovaním strešnej krytiny a upevnili strop v nezrútenej časti tak, aby zabránili ďalšiemu padaniu častí panelov strechy. Najväčšie kusy však mohli odstrániť až dnes pomocou už spomínaného autožeriavu. 

Chlapi pracovali pri odpratávaní kusov rôzneho materiálu najmä na zvyškoch spadnutej strechy istení lanami. „Musím povedať, že robia v kuse a veľmi usilovne,“ pochválila ich obyvateľka vedľa stojaceho bloku, ktorá ich vidí priamo z okna svojho bytu. 

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac
 

Skontrolujú aj vedľajšie časti budovy

V utorok prišli práce na mieste havárie skontrolovať viceprimátor Marcel Gibóda a riaditeľ podniku Tepelné hospodárstva (TEHO) Jaroslav Tkáč. Dozvedeli sa, že odstraňovanie sutiny bude trvať ešte približne tri dni. Hneď potom budú môcť nastúpiť odborníci z TEHO.

Podľa M. Gibódu robia všetci zainteresovaní maximum, aby bola čo najskôr obnovená prevádzka výmenníka a bytovky v jeho blízkosti mohli byť opäť zásobované teplom a teplou vodou. „Práce postupujú v rámci možností tak, aby nebola ohrozená bezpečnosť pracovníkov. Všetci kompetentní robia maximum pre vyriešenie stavu. Ak budú postupovať všetky práce podľa plánu a neprekvapia nás žiadne nepredvídateľné okolnosti, v nedeľu večer, alebo najneskôr v pondelok predpoludním by v bytovkách mala tiecť teplá voda a do radiátorov prúdiť teplo,“ odhadol viceprimátor.

Pre možné riziká bude musieť podľa informácií z magistrátu ešte statik skontrolovať aj strechu a stavbu budovy Základnej umeleckej školy (ZUŠ) na Rožňavskej 10, ktorá je spojená s výmenníkom. Škola zostane celý tento týždeň mimo prevádzky. Rovnako je ohrozená aj trafostanica v ďalšej časti budovy.

Opravu už pripravujú

Riaditeľ TEHO Jaroslav Tkáč ubezpečil Košičanov, že pracovníci podniku už od utorka pripravujú materiál potrebný na opravu technológie. Zároveň sa zaručil, že na samotnej oprave budú pracovať 24 hodín denne až do úplného odstránenia následkov havarijného stavu.

„V priebehu tohto týždňa oznámime svojim odberateľom, akým spôsobom bude naša spoločnosť poskytovať kompenzácie za to, že im kvôli výpadku nemohla poskytovať zmluvné služby. Dobrou správou je zatiaľ aspoň to, že v najbližších dňoch by sa mali v Košiciach zlepšiť poveternostné podmienky a výrazne stúpne vonkajšia teplota,“ hovorí J. Tkáč. 

reklamná správa
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím