tip od čitateľa
16.07.18

Niektorí cestujúci sa vyhrážajú vodičom MHD

foto: Veronika Janušková

Zamestnanie vodiča MHD je náročné nielen pre zodpovednosť za prepravovaných ľudí. Čoraz častejšie sa musia muži za volantom vysporiadať aj s agresívnymi cestujúcimi.

Jeden z čitateľov denníka KOŠICE:DNES nás upozornil na dva takéto prípady, ktorých bol svedkom v priebehu dvoch dní. Opisuje, že autobusom cestuje denne a za posledné týždne si viackrát všimol, že vodiči autobusov po nastúpení občanov rómskeho pôvodu, ktorí si neoznačia lístok, pustia cez reproduktory oznámenie. 

„Jeho obsahom je výzva, aby cestujúci bez cestovného lístka opustili vozidlo. Viackrát som bol svedkom, že vodiča po takejto výzve bandy počerných cestujúcich urážali a ohrozovali,“ napísal Košičan. 

Spomína dva prípady. Jeden sa stal v piatok 8. júla na Moldavskej ulici, kde sa jeden z partie asi 17-ročných mladíkov mal vyhrážať vodičovi, že mu večer znásilní dcéru. Pri druhom, o deň neskôr, opäť na Moldavskej, podľa tohto svedka nechýbalo veľa, aby skupina neprispôsobivých začala do vodiča hádzať kamene. Stačil ale včas zatvoriť dvere vozidla a odísť, opisuje čitateľ. 

reklamná správa

Incidenty nehlásia 

Podľa hovorkyne Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Michaely Karaffovej vodiči spomínaných autobusov incidenty neohlásili. „Podobné prípady verbálnych útokov na vodičov zo strany neprispôsobivých občanov sú na dennom poriadku, rovnako ako vandalizmus a poškodzovanie vozidiel MHD. Je to vec, ktorá vodičom rozhodne nepridáva na pohode. Keďže takéto situácie sa bežne stávajú aj niekoľkokrát denne, je to veľmi častá príčina ich nervozity, i keď mnohokrát sa ich reakcia nezdá byť adekvátna,“ vysvetľuje Karaffová.

Ako dodáva, DPMK sa bezpečnosť vodičov snaží zabezpečiť viacerými spôsobmi. Patria k nim konštrukčne uzavretá kabína vodiča či kamerové systémy vo všetkých nových vozidlách MHD. „Pokiaľ sa na to vodič necíti, nemusí zasiahnuť voči takýmto cestujúcim osobne. Môže odstaviť vozidlo a zavolať policajnú hliadku. Podľa našich skúseností je v takýchto prípadoch polícia pri vozidle za veľmi krátky čas,“ dodala Karaffová.

Agresivita v autobusoch a električkách  

september 2014 – Opitý mladík napadol na Národnom námestí vodiča autobusu, ktorý ho chcel vykázať z vozidla. Vodič po páde na chodník utrpel zranenia s trojmesačnou PN.  

marec 2015 – Traja bratia na zastávke Ťahanovská zbili vodiča autobusu, ktorý ich vykázal z vozidla, lebo nemali lístky. Súd im dal podmienku. 

december 2017 – Šofér osobného auta na Štúrovej ulici zablokoval autobus a ohrozoval jeho vodiča strelnou zbraňou.

január 2018 – Revízora DPMK bodla na zastávke Krajský súd v električke kuchynským nožom 30-ročná žena bez cestovného lístka. Vyšetrovanie ukázalo, že je psychicky narušená.

júl 2018 – Šofér autobusu chcel na zastávke pri hypermarkete Tesco z vozidla dostať nafetovaných mladíkov. Napadli ho. Keď mu chcel pomôcť jeden z cestujúcich, agresívni mladíci ho poliali toluénom a zasiahli mu oči.

 

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím