11.04.18

Po výbuchu na Obchodnej ulici rátajú škody

foto: Veronika Janušková

Ľudia z paneláka na Obchodnej ulici s hrôzou zisťujú, aké škody im spôsobil výbuch plynu v nedeľu večer. Mestskí policajti do bytovky púšťajú na základe zoznamu obyvateľov, ktorí si postupne vypratávajú svoje domácnosti.

Pri požiari prišiel o život 92-ročný Ľudovít Deleman, majiteľ bytu, v ktorom došlo k explózii. Plastové okná a ďalšie trosky po výbuchu odleteli do viac ako 30-metrovej vzdialenosti. Nešťastiu predchádzal citeľný zápach plynu.

Vypratávajú zničené príbytky

Susedia včera živo diskutovali pred bránou paneláka počas prestávok pri vypratávaní svojich zničených príbytkov. Všetci od štvrtého poschodia, kde nastala explózia, vyššie majú svoje byty zadymené a tí pod epicentrom zase premoknuté. 

„Bývam na šiestom poschodí, čakám na zamestnanca poisťovne, aby urobil prehliadku a predbežne dávam nejaké veci do poriadku. Máme všetko zadymené. Potvrdili nám, že statika paneláka narušená nie je a byty by mohli byť obývateľné. No treba urobiť rozvody. Nemáme preto informácie, kedy by sme sa mohli opäť nasťahovať,“ uviedol Ľudovít, ktorý teraz žije s rodinou u svokrovcov.

reklamná správa

Úspešný projekt Panoráma pokračuje!

Využite šancu vybrať si byt medzi prvými.

Zistite viac

Zachránili ich zatvorené dvere

Najhoršie dopadli manželia Ondrej a Zuzana Hlavatí, ktorí spolu s osemtýždňovým Jakubkom bývajú oproti bytu, kde došlo k výbuchu.

„Mali sme šťastie v tom, že sme mali zatvorené dvere do obývačky. Zastavili totiž vchodové dvere, ktoré by inak skončili na sedačke, kde sme práve v tom čase boli,“ konštatoval Ondrej, ktorý má najviac postihnutý byt.

„Všetko máme zničené – zariadenie, elektroniku. Čo nie je v našom byte rozbité, to je zadymené. Škody budú okolo 30-tisíc eur, ďalšie peniaze budeme musieť použiť na úpravu bytu,“ konštatoval Ondrej. „Teraz sme u svokry, je to tam stiesnené. Platíme hypotéky, nájom, len u nás to je okolo 600 eur mesačne. Byty sú momentálne vyhlásené za neobývateľné, tak by nám predsa len niečo mohli odpustiť,“ myslí si Ondrej, ktorý verí, že pomocnú ruku podá mesto či mestská časť. 

Manželia Ondrej a Zuzana Hlavatí majú byt na štvrtom poschodí. Prišli takmer  o všetko. foto: Veronika Janušková
Manželia Ondrej a Zuzana Hlavatí majú byt na štvrtom poschodí. Prišli takmer o všetko. foto: Veronika Janušková

Správca sa vyjadrí po vyšetrení

Mesto nie je správcom dotknutého paneláka, ani nie je vo vlastníctve mesta Košice. Spravuje ho spoločnosť Spravis. „Pokiaľ nebudeme mať vyjadrenie od polície a ďalšie potrebné informácie, nebudeme sa vyjadrovať,“ informovala Silvia Bačová, štatutárka spoločnosti. 

„Môžem potvrdiť, že nosné konštrukcie bytovky nie sú staticky narušené. Akonáhle budeme mať posudok, ľudia sa budú môcť nasťahovať do tých bytov, ktoré sú obývateľné,“ informoval včera denník KOŠICE:DNES starosta Terasy Ján Jakubov.

Obeť prežila holokaust
Obeťou tragédie na Obchodnej ulici má byť Ľudovít Deleman, najstarší Róm v Košiciach. V roku 1944 ho spolu s rodičmi odvliekli do koncentračného tábora. „Zobrali nás do tábora vo Veľkom Komárne. Najprv tam boli Maďari, potom prišli nacisti. Vo vlaku sme strávili šesť dní, kde sme boli zatvorení vo vagónoch, každý deň sme dostávali len jedno vedro vody pre všetkých,“ uviedol pred piatimi rokmi pre portál sme.sk. Podľa vlastných slov mal 16 rokov a zachránilo ho oslobodenie. „Stačilo pár dní a nemusel som mať to šťastie, že som ostal nažive...“ 

 

foto: Veronika Janušková

Pri výbuchu a požiari na Terase zahynul jeden človek

Viac k téme

10.04.18
Pri výbuchu a požiari na Terase zahynul jeden človek

Čítajte viac: poziar

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím