18.03.19

Primátor Košíc už neočakáva zvrat v spore s firmou EEI

foto: Veronika Janušková

Denník KOŠICE:DNES už informoval, že Krajský súd (KS) v Bratislave zrušil neodkladné opatrenie nariadené Okresným súdom Bratislava I.  Podľa jeho rozhodnutia sa mesto malo zdržať konania, ktoré by spoločnosti EEI sťažilo prevádzkovanie verejných platených parkovísk. Primátor Jaroslav Polaček (SaS, KDH, SMK-MKP, Nova a OKS) toto rozhodnutie vníma ako prvé čiastkové víťazstvo pre mesto.  

„Predpokladáme, že rozhodnutie nadobudne právoplatnosť v priebehu budúceho týždňa po jeho doručení obom stranám,“ vyhlásil v piatok minulého týždňa Polaček. Zrušením neodkladného opatrenia zaniká dôvod na exekučné konanie voči mestu Košice, ktoré iniciovala začiatkom tohto roka EEI. Rozhodnutie KS v Bratislave vracia vec nie na okresný súd v Bratislave, ale v Košiciach. 

„Nepredpokladám, že by košický súd opäť uložil mestu neodkladné opatrenie. Nemyslím, že by mohol nastať nejaký ďalší zásadný zvrat.“

Magistrát stále trvá na tom, že zmluva medzi mestom Košice a EEI je neplatná a zrušením neodkladného opatrenia sa zároveň odstránili pochybnosti o tom, či mesto vôbec môže v súčasnosti prevádzkovať parkovací systém.
 
„Naše argumenty majú právnu silu a myslím si, že dokážeme v Košiciach vyvrátiť tieto podania, ktoré boli v septembri podané na súde v Bratislave,“ myslí si Jaroslav Polaček a dodáva, že je mu ľúto, že kvôli nečinnosti súdov mesto stratilo šesť mesiacov.

reklamná správa

V Košiciach teraz s bonusom až do 27%!

Pozrite si špeciálnu ponuku skladových vozidiel Audi v Moris Slovakia.

Zistite viac

Stále rokujú 

„Celá vec sa tak vracia do stavu, v akom bola v septembri 2018, kedy spoločnosť EEI podala návrh na nariadenie neodkladného opatrenia. Podstatný rozdiel je však ten, že konajúci súd už bude mať k dispozícii nielen prvotné tvrdenia EEI, ale aj zásadné argumenty mesta Košice,“ uviedol primátor. 

Podľa jeho vyjadrenia stále prebiehajú rokovania s EEI, ktoré sa týkajú aj možnosti, že mesto prevezme kompletnú parkovaciu infraštruktúru vrátane parkovacích automatov a závorových parkovísk. 

„Ak EEI preukáže, že zhodnotila mestský majetok, vieme si predstaviť dohodu o finančnom vyrovnaní. O konečnej podobe dohody však bude rozhodovať mestské zastupiteľstvo. Na druhej strane stále platí, že odmietam akékoľvek ďalšie vyrovnanie, ktoré by súviselo s podnikaním EEI v meste. Zmluva je neplatná a nevidím dôvod, aby sme firme vyplácali nejaké peniaze za ušlý zisk.“

reklamná správa

Absolventi v praxi

Prví úspešní absolventi odboru technik vodár vodohospodár doplnili rady vodárov.

Zistite viac

EEI ešte dôvody nepozná

Rozhodnutie bratislavského KS ešte nebolo EEI doručené. „Nemôžeme s istotou určiť dôvod zrušenia neodkladného opatrenia,“ uviedol v správe Peter Hollý, hovorca EEI. 

„Domnievame sa, že pokiaľ bolo neodkladné rozhodnutie zrušené iba z dôvodu miestnej nepríslušnosti, Okresný súd v Košiciach v neodkladnom opatrení znovu uloží mestu Košice dodržiavať nájomnú zmluvu až do rozhodnutia vo veci samej. Zároveň však zdôrazňujeme, že úlohou Krajského súdu nebolo vôbec posudzovať platnosť alebo neplatnosť nájomnej zmluvy.“

EEI odstavila parkomaty a dvihla rampy
Spoločnosť EEI v piatok minulého týždňa bez akéhokoľvek predchádzajúceho upozornenia alebo dohody s Mestom Košice, ktoré od začiatku roka prevádzkuje parkovací systém v meste, odstavila všetky svoje parkovacie automaty. "Zdôvodnila to tým, že Mesto Košice je od tohto dátumu výhradným prevádzkovateľom parkovania v metropole východu. Mimo prevádzky sú tak aj parkomaty na rampových parkoviskách v meste, no vodiči ich môžu využívať, keďže sú na nich zdvihnuté závory," uviedol magistrát na svojej webovej stránke.
Parkovné mestu Košice na všetkých platených parkovacích miestach vrátane závorových parkovísk je aj naďalej možné uhrádzať prostredníctvom SMS, cez aplikáciu na skenovanie QR kódu a webovej stránky parking.kosice.sk. „O ďalšom postupe v spore medzi mestom Košice a spoločnosťou EEI bude magistrát informovať v priebehu budúceho týždňa,“ uvádza sa v tlačovej správe.
(VH) 

Čítajte aj:

 

Čítajte viac: eei parkovanie

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím