15.02.18

Projekt Kasárne/Kulturpark: Takmer 400 reklamácií voči zhotoviteľovi!

foto: Veronika Janušková

Neuznanie DPH pri stavbe MET znamená, že mesto má zaplatiť o 14,5 milióna viac, ako plánovalo. Len v decembri vyšlo najavo, že v súvislosti s eurofondmi má magistrát ďalší problém – povinnosť vrátiť 5,6 milióna za stavbu Kulturparku ešte z roku 2013.

Pri najväčšej a aj najviac meškajúcej stavbe v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013 bol totiž na základe dodatku k zmluve predĺžený termín jej dokončenia z 31. decembra 2012 na 31. máj 2013. Vládny audit a následne aj Úrad verejného obstarávania neuznal dôvody magistrátu na predĺženie stavby. Rozhodol, že pri verejnom obstarávaní boli prípadní záujemcovia, ktorí sa neprihlásili práve pre príliš krátky termín ukončenia, diskriminovaní.

reklamná správa

Splácanie odložili

Mesto tak musí vrátiť ministerstvu pôdohospodárstva ako riadiacemu orgánu štvrtinu celkovej sumy, teda spomínaných 5,6 milióna. Sumu navrhlo vrátiť v dvoch splátkach, prvú v roku 2019 a druhú o rok neskôr. „Získali sme tak čas na získanie dôkazov na zvrátenie rozhodnutia a zároveň sme zachovali možnosť žiadať o ďalšie finančné prostriedky z eurofondov,“ tvrdila v decembri hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.

Mimochodom, Kulturpark spôsobuje magistrátu starosti aj z iného hľadiska. Podľa odpovede na interpeláciu poslanca Miroslava Špaka muselo mesto uplatniť voči zhotoviteľovi od roku 2013 do roku 2017 spolu neuveriteľných 394 reklamácií pre zistené vady. 

Za Kulturpark by malo mesto vrátiť 5,6 milióna eur.
Za Kulturpark by malo mesto vrátiť 5,6 milióna eur. foto: veja

Kde vezmú 20 miliónov?

Nad Košicami sa tak vznáša hrozba, že magistrát bude musieť nájsť v budúcnosti vyše 20 miliónov eur, s ktorými nikto nepočítal. 

Poslanec Marcel Gibóda navrhol prijať uznesenie, ktorým by zaviazali primátora nájsť na nasledujúce roky v rozpočte rezervy vo výške 14 a pol milióna eur. Zároveň by mal pripraviť sumár všetkých projektov, pri ktorých môžu hroziť buď sankcie, súdne spory, alebo vrátenie peňazí. Tento návrh však poslanecký zbor na rokovanie neprijal. 

Ferko
Zdieľať článok:

Má viac ako 21-ročnú novinársku prax. Pracoval v denníku Korzo, Košickom večerníku, týždenníku Markíza, aj denníku Plus 1 deň. Od roku 2014 sa venuje košickým aktualitám a krimi správam ako redaktor KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím