22.05.20

Slovenské hory čaká nával turistov

foto: unsplash

Slovenské hory môžu očakávať nával turistov, každý štvrtý výlet Slovákov totiž smeruje do hôr. Uviedla to analytičkaLenka Buchláková, vychádzajúc zo štatistík Eurostatu za rok 2019.

Pre obmedzenia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu očakáva Buchláková zmeny preferencií Slovákov v prípade letných dovoleniek. Myslí si, že voľbou mnohých bude dovolenka na Slovensku.

„V prípade výletov na hory, ktoré trvajú jeden a viac dní, sú Slováci lídrami v rámci 27 krajín EÚ. Na opačnom konci rebríčka sa ocitlo Lotyšsko, tamojší obyvatelia si iba v jednom percente prípadov na krátkodobejší pobyt vyberajú horskú turistiku,“ dodala Buchláková.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac
 

Za krátkodobe výlety platíme viac

V priemere si vyberá hory na krátkodobé či dlhodobejšie výlety zhruba 13 % Európanov. Po Slovákoch sa na druhej priečke ocitli Rumuni (24 %), následne Francúzi a Taliani (zhodne 19 %). „Krajiny ako Litva, Lotyšsko, Estónsko, Chorvátsko, Švédsko, ale aj Dánsko či Veľká Británia majú najmenej nadšencov hôr,“ dodala Buchláková.

Slováci však za krátkodobé výlety platia viac ako napríklad Česi. Kým Slovákov stojí výlet na viac ako štyri noci v priemere 420 eur, Čechov okolo 250 eur.

„Dovolenka vytiahne z vrecka najviac peňazí Švajčiarom, a to až 1163 eur, najmenej Rumunom, a to v priemere 209 eur,“ dodala Buchláková s tým, že priemer EÚ za dovolenku je 377 eur. Analytička však očakáva, že toto číslo tento rok bude o čosi nižšie, na úrovni 300 eur. Spôsobí to menší počet dovoleniek a obmedzené finančné možnosti.

Dovolenka na Slovensku 

„Práve z dôvodu, že tohtoročné letné dovolenky v zahraničí Slováci obmedzia, očakávame, že minú podstatne viac práve na Slovensku. K tomu treba prirátať aj možnosť využitia rekreačných poukazov,“ doplnila Buchláková.

Analytička zároveň dodala, že podľa štatistík sa posledné roky znižoval podiel ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť týždňovú dovolenku mimo domova. „Stále je však na Slovensku zhruba 430-tisíc ľudí, ktorí si to z finančného hľadiska jednoducho dovoliť nemôžu. Koronakríza, znižovanie platov či prepúšťanie môže spôsobiť, že v horizonte dvoch rokov pribudne v tejto skupine ďalších 50-tisíc ľudí,“ myslí si Buchláková.

(TASR)

reklamná správa
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím