26.08.19

Študenta medicíny na UPJŠ obvinili z terorizmu

foto: i24news.tv

Dvoch izraelských Arabov obvinili minulý týždeň v Izraeli z podpory džihádistickej organizácie Islamský štát (IS). Mladší z nich je študent medicíny na Lekárskej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. V septembri by nastúpil do štvrtého ročníka. 

Dvojicu zatkli ešte v júli tohto roku. S odvolaním sa na vyhlásenie izraelskej kontrarozviedky Šin Bet o tom informovala agentúra DPA. Jeden z obvinených je 22-ročný Amin Yassin, ktorý študuje medicínu v Košiciach. Zatkli ho spoločne s 28-ročným Ali Armushom. Mladíci pochádzajú z obce Tamra ležiacej na severe Izraela. Okresná prokuratúra mesta Haifa voči nim vo štvrtok podala žalobu na okresný súd. Obaja sú obžalovaní z príprav teroristického útoku, spojenectva s teroristickou organizáciou a jej napomáhaniu.

reklamná správa

125 rokov so ŠKODA Auto v Moris Slovakia

Oslavujeme so špeci edíciou ŠKODA Fabia, Scala a Kamiq na Alejovej 4 v Košiciach.

Zistite viac

V pohode chlapík

Obvineného zahraničného študenta spoznal jeho spolužiak, ktorý s ním absolvoval niektoré predmety. Kvôli bezpečnosti nás požiadal o anonymitu. 

„Bol strašne v pohode chlapík a tiež dobrý študent, taký tichší. Nikto by to od neho nečakal,“ opísal nám povahu obvineného z terorizmu anonym. Amin Yassin mal v septembri nastúpiť do štvrtého ročníka. 

Podľa vyjadrenia študenta býval na priváte, ale nevie konkrétne kde. „Za tri roky som ho nevidel chodiť von do podnikov, alebo tak. Kamarátil sa iba so svojimi moslimskými alebo arabskými kamarátmi, nikdy sa nerozprával s kresťanmi alebo židmi,“ približuje spolužiak. 

FOTO: Amin Yassin (vľavo) bol podľa jeho spolužiaka v škole pohodový chlapík.  foto: i24news.tv
FOTO: Amin Yassin (vľavo) bol podľa jeho spolužiaka v škole pohodový chlapík. foto: i24news.tv

Škola sa odvoláva na GDPR

Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach kvôli Nariadeniu Európskeho parlamentu o ochrane osobných údajov nemôže poskytnúť žiadne informácie týkajúce sa ich študentov. „Na margo zverejnených informácií môžeme konštatovať len toľko, že každého zahraničného študenta preveruje pred udelením súhlasu na pobyt cudzinecká polícia a vysoká škola nenesie zodpovednosť za konanie študentov mimo výučby,“ uviedla pre denník KOŠICE:DNES Jaroslava Oravcová, hovorkyňa Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach. 

Podľa našich informácií školu zatiaľ nekontaktovali v tejto alebo podobnej veci žiadne štátne orgány. V disciplinárnom poriadku univerzity sa uvádza, že študent môže byť vylúčený zo štúdia, ak je právoplatne odsúdený za trestný čin. Taktiež môže byť vylúčený, ak v novom akademickom roku neabsolvuje povinné predmety, čím automaticky nesplní podmienky pre štúdium.

Preverovala ho cudzinecká polícia

Opýtali sme sa Ministerstva vnútra SR, ako je možné, že prešiel previerkami cudzineckej polície človek, ktorý od roku 2014 podporuje Islamský štát. „Polícia štandardne preveruje všetky osoby z tretích krajín a to nielen tie, ktoré tu chcú študovať. Ide však o štandardný postup, ku ktorému sa bližšie vyjadrovať nebudeme,“ uviedol hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka. 


Čo zistila tajná služba
Obaja obžalovaní tajne pripravovali vraždu Aminovho bratranca, ktorý slúžil ako vojak v americkej armáde. Podozrievali ho z účasti na zabíjaní moslimov počas vojenskej služby v Afganistane. Obžalovaní okrem toho plánovali výbuch bomby umiestnenej v centre židovského mesta v Izraeli. 
Podľa informácií denníka Jewish Press  od roku 2014 podporovali extrémistickú teroristickú organizáciu ISIS. Minulý rok sa spojili s jej aktivistami a písali si cez mobilnú aplikáciu Telegram, prostredníctvom ktorej sa dajú posielať šifrované správy. „Podozriví si do svojich počítačov stiahli súbory, ktoré obsahovali materiály Islamského štátu, ako aj manuály na výrobu zbraní a prípravy teroristických útokov," uviedla tajná služba Šin Bet. Prokuratúra požiadala súd, aby obe podozrivé osoby vzala do väzby počas trvania ich súdneho konania.
(KAC)


reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím