U. S. Steel Košice prepúšťanie neplánujú
Železiarne U. S. Steel Košice (USSK) neplánujú hromadné prepúšťanie zamestnancov a súčasný nepriaznivý stav na trhu s oceľou sú schopné prekonať aj v dlhšom časovom horizonte. Povedal to vo Washingtone viceprezident U. S. Steel James E. Bruno po stretnutí premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) so zástupcami firiem podnikajúcich na Slovensku.
Košické železiarne oznámili začiatkom týždňa skrátenie pracovného času na štyri dni v týždni, ktoré by malo trvať do konca mája. Aký bude vývoj na trhu s oceľou, Bruno nechcel odhadovať. „To skutočne záleží na tom, čo sa bude diať všeobecne v ekonomike Európskej únie,“ povedal.
Podľa Bruna neexistuje žiadne rozhodnutie o prepúšťaní zamestnancov ani po 1. júni, keď vyprší dohoda s odborármi o skrátení pracovného času. „V tomto bode neexistujú žiadne zámery k tomuto kroku, to môžem povedať s istotou. Jedna z iniciatív, ktorú máme ako väčšina firiem, je riadenie a zlepšovanie produktivity zamestnancov,“ dodal viceprezident.

Investovanie a zvyšovanie produktivity
U. S. Steel podľa Bruna hľadajú aj naďalej možnosti, ako v košickom závode investovať a zvyšovať produktivitu práce. Pripomenul, že už v januári ohlásili USSK výstavbu novej linky na výrobu elektrotechnickej ocele bez orientácie zrna (NGO) v prepočte asi za 114 miliónov eur. „Jedným z našich cieľov, ktorý máme spoločne s predsedom vlády, je zvyšovanie životnej úrovne našich zamestnancov v regióne,“ podotkol Bruno.
Podľa Pellegriniho sa v najbližšom období nechystá ani predaj železiarní. „Podnik v Košiciach patrí stále medzi najziskovejšie v rámci skupiny, a preto si nemyslím, že je momentálne na stole otázka, že by sa skupina chcela zbaviť svojej profitabilnej firmy na Slovensku,“ povedal premiér.

Čítajte aj:
- U. S. Steel Košice získali ocenenie za etiku v podnikaní
- V U.S. Steel vyhlásili odbory štrajkovú pohotovosť
- Praxou v U. S. Steel Košice získali zamestnanie desiatky študentov
(TASR, ROČ)
Odporúčané články
Vo veku 81 rokov zomrel Jozef Gima starší, dlhoročný manažér a bývalý majiteľ potravinárskeho podniku Ryba Košice. Posledná rozlúčka sa uskutoční v stredu 22. apríla o 12:00 v obradnej sieni na verejnom cintoríne v Košiciach.
V priestoroch železničnej stanice v Košiciach zasahovala v nedeľu 3. mája vo večerných hodinách hliadka mestskej polície. Dôvodom bol nález dvoch maloletých detí, ktoré sa na mieste pohybovali bez sprievodu dospelej osoby.
Americká spoločnosť AT&T pripravuje vo svojej košickej pobočke hromadné prepúšťanie. O prácu by malo prísť približne 200 až 230 zamestnancov. Organizačná zmena, ktorá nadobudne účinnosť od 1. júla, sa výrazne dotkne lokálneho trhu práce v metropole východu, pričom zasiahne predovšetkým zamestnancov na oddeleniach prichádzajúcich hovorov a ich manažérov.