Aj so spánkom sa spája nejedna fóbia. Trpíte ňou práve vy?

Venovali sme sa už viacerým fóbiám, niektoré z nich patria medzi celkom bežné a iné sú naopak svojské či zvláštne. Príčiny a symptómy sú naozaj rôzne, no množstvo fóbií sa spája s nepríjemným zážitkom z minulosti. V tomto článku sa dočítate o samotnom strachu zo spánku, ale aj snov.
Hypnofóbia
Iracionálny strach zo zaspávania alebo spánku samotného sa nazýva hypnofóbia. Ak pred spaním pociťujete úzkosť, je pravdepodobné, že aj vy touto fóbiou trpíte. Spánok je pre život jedna z najpodstatnejších vecí, a preto hypnofóbia patrí medzi nielen nepríjemné, ale dokonca aj nebezpečné fóbie. Najdlhšie vydržal človek bez spánku 11 dní. Pre telo je to však veľmi nebezpečné. Ak teda spôsobuje hypnofóbia u vás nespavosť, treba zvážiť vyhľadanie odbornej pomoci. Častým dôvodom tejto fóbie je práve to, že sa cítite počas spánku bezmocní, a teda nemáte kontrolu nad svojim telom ani mysľou.

Oneirofóbia
S hypnofóbiou sa veľmi úzko spája aj fóbia zo snov. Ak sa bojíte snívať, možno patríte medzi ľudí, ktorí majú oneirofóbiu. Názov pochádza z gréčtiny, kde slovo oneiro znamená sen. Dôvodom tejto fóbie sú často opakujúce sa zlé sny či nočné mory. Niektorí sa môžu báť zaspávať práve kvôli strachu, že sa im znovu bude snívať niečo zlé. Nechcú opakovane zažívať rovnaký pocit. Medzi príznaky oinerofóbie patrí napríklad rýchle búšenie srdca či sťažené dýchanie.
K týmto typom fóbií môže patriť aj insomnia, čo predstavuje chorobnú nespavosť. Človek s insomniou ťažko zaspáva, často sa budí a ráno vstáva zvyčajne skoro. Medzi príčiny insomnie patrí nielen stres, ale aj psychické poruchy, ako napríklad depresie. Spánok je pre správne fungovanie tela dôležitý, a preto záleží na jeho kvalite.
(VT)
Odporúčané články

Veľkonočné sviatky, najvýznamnejší kresťanský sviatok, oslavujú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista po jeho smrti na kríži. Spájajú sa s príchodom jari a zahŕňajú bohaté tradície, ako sú šibačka, kraslice či pôstne jedlá, ktoré sa dodržiavajú dodnes. Ich pôvod siaha k židovskému sviatku Pesach, ktorý oslavuje oslobodenie Izraelitov z egyptského otroctva pod vedením Mojžiša.

Zeleným štvrtkom sa začína Veľkonočné posvätné trojdnie alebo triduum – Zelený štvrtok, Veľký piatok a Biela sobota. Všetky dni majú bohatý liturgický obsah a symboliku. Je to spoločné pomenovanie dní, v ktorých si cirkev pripomína Kristovu smrť na Veľký piatok, Krista uloženého v hrobe na Bielu sobotu a Kristovo zmŕtvychvstanie na Veľkonočnú nedeľu.

Veľká noc, jeden z najstarších a najvýznamnejších sviatkov kresťanského cirkevného roka, je časom pripomienky umučenia, smrti a vzkriesenia Ježiša Krista po štyridsaťdňovom pôste. Okrem duchovného rozmeru prináša aj bohaté tradície, ktoré spájajú vieru, komunitu a oslavu jari. Hoci niektoré zvyky pomaly miznú, ich význam zostáva aktuálny a hodný uchovania.