Ako začať s otužovaním? TOTO by ste robiť rozhodne nemali

Zvládol/a som to! Môžem do jazera?
Ak so studenými sprchami a ostatnými bodmi nepoľavíte, budete určite pripravený na vstup do jazera. !POZOR! Je však veľmi dôležité, aby ste do studenej vody nevstupovali sami. Vyhľadajte skúseného otužilca alebo najbližší otužilecký klub. Táto komunita ľudí vám zaručene veľmi rada pomôže a poradí.
Čo predchádza vstupu do jazera?
Okrem fyzickej a psychickej pohody sú to cvičenia spojené s dýchaním a uvoľnením tela, tzv. Wim Hofova metóda. Viac o tejto metóde sa môžete dočítať v článku: S touto metódou dokážete vydržať bez dychu vyše dvoch minút. Rovnako po pár dychových cvičeniach si môžete dať pár drepov na zahriatie tela.
Po mentálnej príprave môžete začať s postupným vstupom do vodnej plochy. Ak ste začali s otužovaním počas zimných mesiacov, môžete využiť neoprénovú obuv, ktorá chodidlo čiastočne hreje a chráni pred chladom. Takisto je v zime “dovolené” používanie neoprénových rukavíc, ktoré majú rovnaké schopnosti. Sú však vhodné aj pri lámaní ľadu, pretože sa na ľade neporežete. Okrem týchto “pomôcok” sa v zime, hlavne vo veternom počasí, využíva šál a zimná čiapka, vďaka ktorej vám nenasneží na vlasy, prípadne neprefúkne uši.

Vydržím aj pol hodinu
Pri tomto adrenalínovom športe si treba uvedomiť, že sa nejedná o vytrvalostnú súťaž. Ako sme v predošlom článku uviedli, každý človek je jedinečná osobnosť. Telo každého z nás znáša chlad po svojom. Preto je celkom logické, že telo mladého dievčaťa vydrží zo začiatku (možno aj stále) menej, ako telo “statného” chlapa.
Pri pobyte vo vode je veľmi dôležité sa koncentrovať na svoje dýchanie a reč svojho tela. V prípade, ak sa začnete nezastaviteľne triasť, je vhodné, aby ste vodnú plochu opustili. Ďalším príznakom sú aj fialové pery.
Otužovanie nie je žiadna súťaž. Predstavuje aktivitu, na základe ktorej robíte dobre svojmu zdraviu. Istým spôsobom ide o činnosť, pri ktorej viete zrelaxovať, vypnúť, prípadne stráviť trochu času s priateľmi. Nie je a nemalo by sa považovať za “frajerinu”.
Sušenie, sušenie, sušenie
Po návrate z vody je dôležité sa poriadne usušiť a znova obliecť do suchého. V tomto bode sa však názory rozchádzajú. Jedni hovoria, že je najvhodnejšie telo usušiť a hneď obliecť, pričom sa má telo pomocou oblečenia zohriať. Iní zase tvrdia, že ak sa hneď oblečiete do všetkých vrstiev, zima sa vo vás uzavrie a telu bude trvať dlhší čas, kým sa zohreje. To, akou metódou sa budete riadiť, necháme na vás, je však potrebné sa usušiť čo najlepšie a najrýchlejšie.
Gratulujeme, stali ste sa otužilcom
Ak budete tieto body dodržiavať a pravidelne používať, už po niekoľkých mesiacoch budete môcť na svojom tele pozorovať priaznivé účinky tohto netradičného, no čoraz obľúbenejšieho športu. V tomto poslednom bode stačí už len jediné. Neprestať.
Odporúčané články

Veľká noc, významný kresťanský sviatok spojený so zmŕtvychvstaním Ježiša Krista, prináša rozmanité tradície, ktoré sa líšia podľa regiónov a krajín.

Kvetná nedeľa, ktorá tento rok pripadá na 13. apríla, je v poradí šiestou pôstnou a zároveň poslednou nedeľou v 40-dňovom období veľkého pôstu, ktorý sa začal Popolcovou stredou. Táto nedeľa je známa i pod názvom Palmarum – podľa palmových ratolestí, ktorými ľudia v Jeruzaleme radostne vítali prichádzajúceho Ježiša Krista. Nedeľa sa však nazýva aj Pašiová (odvodené z latinského passio – utrpenie). V kresťanských chrámoch sa čítajú pašie.

Veľkonočná nedeľa je pre katolíkov najvýznamnejším sviatkom, kedy si pripomínajú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista, víťazstvo nad smrťou a zavŕšenie jeho vykupiteľského diela. Kristova duša sa spojila s osláveným telom, ktoré napriek ranám ukrižovania nepodliehalo obmedzeniam času a priestoru. Pravoslávni veriaci na Slovensku však v tento deň oslavujú Kvetnú nedeľu, pripomínajúcu Ježišov vstup do Jeruzalema, a Veľkú noc budú sláviť o týždeň neskôr.