Ako začať s otužovaním? TOTO by ste robiť rozhodne nemali
Čo by som teda pri otužovaní nemal/a robiť?
Skákať bezhlavo do vody. Skákanie do studenej vody je veľmi nebezpečné, nielen tým, že vystavujete svoje telo veľkému náhlemu šoku, zároveň nemusí byť miesto, kde skáčete, bezpečné.
Dlhý pobyt v studenej vode. Ak strávite vo vode príliš dlhý čas, môže to spôsobiť podchladenie organizmu. Počas pobytu vo vode je preto veľmi dôležité počúvať svoje telo a signály, ktoré vysiela. V prípade, ak sa začnete nadmerne triasť alebo vám začnú fialovieť pery, končatiny, okamžite vodu opustite.
Alkohol k otužovaniu nepatrí! Ak sa rozhodnete konzumovať alkohol, v žiadnom prípade nechoďte do vody. Vaše zmysly budú otupené. Nebudete teda schopný objektívne zhodnotiť, či vo vode zostať dlhšie, alebo nie.
Samostatné otužovanie. Neodporúča sa chodiť otužovať na jazero alebo rieku osamote. Ide o to, že v prípade, ak by sa niečo stalo, je vhodné mať pri sebe vždy človeka, ktorý vám môže privolať pomoc.
Nadmerná pohybová záťaž pred otužovaním, ktorá spôsobí potenie. Pred vstupom do vody sa odporúča zahriatie organizmu pohybom (pár klikov, drepov…), zároveň si však treba dať pozor na to, aby sa človek nespotil. Spotená koža a ľadová voda predstavujú veľký kontrast, ktorý by mohol spôsobiť šok.
(jl)
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.