Ako začať s otužovaním? TOTO by ste robiť rozhodne nemali
V minulom článku Z tohto športu budete mať zaručene zimomriavky sme vám predstavili čoraz populárnejší šport, otužovanie. Spoznať ste mohli Wima Hofa, ako aj otužilecké kluby Košického kraja, pre ktoré je Wim určite veľkým vzorom pri sebarozvoji, či už ide o dýchacie cvičenia, meditáciu alebo samotné otužovanie.
Ak ste sa odhodlali vyskúšať tento adrenalínový šport, rozhodne by vám nemali ujsť nasledujúce veci.
Kto môže začať otužovať?
Jedným z prvých a zásadných bodov, ktoré je potrebné si pred otužovaním uvedomiť je, či sme zdravotne spôsobilý takýto šport vykonávať. Otužovanie vie priniesť po zdravotnej stránke veľa pozitívnych účinkov ako je zvýšenie imunity, vyplavovanie hormónov šťastia a podobne, avšak pre ľudí s chorým srdcom alebo kožnými problémami sa tento šport neodporúča. Ak teda nie ste na 100% zdravý, alebo si nie ste istý, či takýto šport môžete vykonávať, určite to v prvom rade konzultujte so svojim lekárom.
Začiatky spojené s veľkým premáhaním
Ak ste vyriešili otázku otužovania sa po zdravotnej stránke, dostávate sa do fázy premáhania. Najideálnejšie je začať s otužovaním hneď doma a to rôznymi spôsobmi, ktoré si vyžadujú istú dávku odhodlania, vďaka ktorému vyjdete z komfortnej zóny.
Nastavenie ideálnej teploty v domácnosti
Áno, aj zníženie celkovej teploty u vás doma sa ráta ako otužovanie. Koľko stupňov Celzia máte práve doma? Viaceré štúdie odporúčajú mať v spálni aspoň “príjemných” 18 stupňov Celzia.
Menej vrstiev
Rovnako ako v prípade prekúrenia domácností, sa prehriať dokáže aj váš organizmus, a to nadmernými vrstvami oblečenia. Preto ak idete do obchodu, práce alebo školy, oblečte sa primerane – aby ste nemrzli, ale zároveň, aby vám nebolo extrémne teplo.
Studené sprchy sú kľúčom
Pre bežných smrteľníkov nepredstaviteľná trauma, pre otužilcov obľúbená rozkoš. Pred tým, ako vojdete do studeného jazera, kde budete tráviť nekonečné minúty svojho života, si rozhodne vyskúšajte studené sprchy, ktoré by sa mali pre vás časom stať pravidelnými.
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.