Cez víkend meníme čas
V nedeľu sa končí letný a začína zimný čas. Hodiny si nastavíme o hodinu späť, z 3. na 2. hod., pospíme si teda dlhšie. Ukončenie striedania zimného a letného času v Európskej únií skončí v roku 2021.
Komisia v septembri 2018 v reakcii na celoeurópsky prieskum, podľa ktorého je za zrušenie striedania času až 84 percent Európanov, navrhla, aby sa každý členský štát do apríla 2019 rozhodol, či chce zaviesť permanentný letný alebo zimný čas.
Slovensko súhlasilo so zrušením striedania letného a zimného času a mali by sme si ponechať stredoeurópsky čas, u nás známy ako tzv. zimný. Vyplýva to z predbežného stanoviska Slovenskej republiky, ktoré sa však bude chcieť zosúladiť s krajinami strednej Európy. Odporúča ho aj ministerstvo zdravotníctva, podla ktorého rešpektuje fyziológiu populácie u nás.
Slovenské územie prvýkrát zasiahla zmena času v roku 1916, keď bolo ešte súčasťou Rakúska-Uhorska. Každoročne však táto zmena funguje od roku 1979.
[ad][/ad]Čítajte aj:
- Európsky parlament schválil ukončenie striedania času
- Zmena letného času na zimný sa dotkne dvoch nočných rýchlikov
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.