Čo ste o strese možno nevedeli
Ste stále v zhone, máte pocit, že nič nestíhate, ste frustrovaní, cítite sa unavení a vyčerpaní, ste s nervami v koncoch a aj keď prežívate príjemné chvíle a v zásade sa nič nedeje, myslíte vždy na to najhoršie? Prezradíme vám ako sa toho zbaviť.
[article slug=”nech-stres-neovladne-nas-zivot”][/article]Slovo stres pochádza z anglického slova stress a znamená tlak, záťaž, vypätie. Anglické slovo stress pochádza zasa zo starého francúzskeho výrazu „estrecier“ (prinútiť, použiť násilie), ktoré je odvodené od latinského „strictus, stringere“ (uťahovať, stláčať)?
Za otca moderného výskumu stresu je považovaný kanadský endokrinológ, chemik a univerzitný pedagóg Hans Hugo Bruno Selye.
Mnohé štúdie potvrdili, že stres výrazne oslabuje náš imunitný systém. Negatívny stres sa podieľa na rozvoji srdcovo-cievnych chorôb, ochorení tráviaceho systému a psychických ochorení. Chronický stres môže viesť k depresii.
Tak ako sme v živote každý iný, tak každému z nás pomáhajú iné prostriedky na predchádzanie alebo už zmierňovanie stresových situácií v našich životoch. Ide o to, aby sme si zmenou životného štýlu namixovali ten správny koktail psychohygienických opatrení.
[ad][/ad]Čo zaručene pomáha?
- Plánovanie dňa a organizovanie aktivít.
- Striedanie duševnej práce s fyzickou námahou a naopak.
- Vyhýbanie sa stresovým situáciám a konfliktom
- Dostatok pohybu, odpočinku a spánku.
- Zdravá a vyvážená strava.
- Pobyt v prírode.
- Dychové cvičenia, relaxácie, masáže, meditácie.
- Schopnosť dokázať počas dňa opustiť svet moderných technológií, telefónov a médií.
- Kvalitné medziľudské vzťahy.
- Neznepokojovanie sa vecami, ktoré nemôžme zmeniť.
- Stretnutia s priateľmi a ľuďmi, ktorých máme radi.
- Smiech.
- A môže sa zdať zvláštne, že k redukcii úrovne stresu a pocitov úzkosti môže pomôcť aj žuvanie žuvačky. Počas jej prežúvania sa totiž zvyšuje prietok krvi do mozgu, čo podľa mnohých odborníkov môže byť v stresových situáciách nápomocné.
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.