Deti čakajú dva mesiace prázdnin. Ako ich chrániť v online priestore?
Deti čakajú letné prázdniny, počas ktorých často trávia čas bez dozoru rodičov. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) preto upozorňuje na riziká v online prostredí a prináša rady, ako deti chrániť pred nevhodným obsahom, podvodmi či online predátormi.

NBÚ pripomína, že kľúčom k bezpečnejšiemu letu je otvorená komunikácia v rodine. „Rozprávajte sa s deťmi o tom, aké aplikácie, hry a sociálne siete používajú. Je dôležité rozumieť, aké riziká hrozia na platformách,“ radí úrad.
Hroziť môže nevhodný obsah
Množstvo voľného času môže deti ťahať za počítač alebo k mobilu. Treba však myslieť na to, že aj tam na ne čakajú nástrahy. Deti sa pri hraní hier (napríklad Fortnite, Minecraft, Roblox) a na sociálnych sieťach môžu stretnúť s násilím, vulgarizmami či obsahom pre dospelých. NBÚ odporúča nastaviť rodičovskú kontrolu a filtráciu obsahu, napríklad prostredníctvom rodinného párovania a vekových obmedzení v hrách. Dôležité je zaujímať sa o to, čo dieťa robí. Pravidelne sa rozprávajte aj o tom, aké videá sleduje alebo aké hry hrá. Otvorene sa hovorte o tom, čo robí a čo je vhodné.
Nákupy v hrách a falošné súťaže
Hry lákajú deti aj na nákupy virtuálnych predmetov (napríklad skinov či herných mien). Na sociálnych sieťach zas môžu natrafiť na falošné súťaže, ktoré žiadajú osobné údaje alebo platby za „výhru“. Ak by im deti naleteli, môžu minúť peniaze alebo poskytnúť údaje podvodníkom. Pri hrách pomôže, ak v nastaveniach zariadenia (napríklad PlayStation, App Store, Google Play) vypnete možnosť nákupov v aplikáciách. Ak dieťa potrebuje niečo kúpiť, motivujte ho, aby prišlo za vami a použite jednorazovú virtuálnu kartu s obmedzeným kreditom. Čo sa súťaží na internete týka, učte deti, aby sa najskôr prišli poradiť s vami pred tým, ako sa do nejakej zapoja. Učte ich, aby ignorovali také, ktoré žiadajú osobné údaje. Rodičom pri overovaní súťaží pomôže, ak budú kontrolovať pravosť ponúk na oficiálnych stránkach.
Pozor na online predátorov
V online svete využíva anonymitu nespočetne veľa ľudí. NBÚ preto pripomína, že útočníci sa môžu vydávať za rovesníkov v hrách alebo na sociálnych sieťach, aby získali dôveru detí a manipulovali ich, prípadne získali osobné údaje. Aj v tomto prípade je najdôležitejšie, aby vám deti dôverovali a aby vedeli, aké nástrahy na ne môžu číhať. Vzdelávajte ich a vysvetlite im, že nemajú komunikovať s neznámymi a tiež nemajú zdieľať svoje fotografie, videá či osobné informácie. Deti učte, ako nahlásiť a blokovať podozrivé účty alebo správy na platformách. Všade, kde je to možné, vypnite chaty s neznámymi osobami v hrách a súkromné správy na sociálnych sieťach od nepovolených používateľov.
Šikanovanie je aj problémom online sveta
Herné platformy ani sociálne siete nie sú pre deti bezpečným prostredím. Deti na nich môžu čeliť urážkam alebo šikanovaniu od iných hráčov či používateľov, čo môže mať vážne psychické následky. Veďte deti k tomu, aby vám okamžite povedali, ak ich niekto bude obťažovať alebo urážať. Takéhoto používateľa aj spoločne nahláste. Platformám nastavte súkromie tak, aby aktivity dieťaťa videli len povolení používatelia.
Nadmerné zdieľanie osobných informácií
Deti môžu na internete neúmyselne zdieľať citlivé údaje, ako meno, adresa, škola alebo fotografie. Útočníci ich môžu zneužiť na krádež identity alebo vydieranie. Ochrániť ich pomôže dobre nastavené súkromie. Uistite sa, že profily na sociálnych sieťach a herných platformách sú súkromné a viditeľné iba pre priateľov. Pred tým, ako dieťa zverejnení video alebo fotografiu, skontrolujte, či neobsahujú osobné údaje alebo údaje o polohe a či nemôžu pokaziť jeho dobré meno. Okrem toho vysvetlite deťom, prečo nemajú zdieľať informácie ako adresa, škola alebo rodinné detaily.
Podvody aj vírusy
Keď deti hrajú hry alebo používajú sociálne siete, je normálne, že chcú dosahovať čo najlepšie výsledky. Naletieť preto môžu podvodníkom, ktorí ich lákajú na herné predmety zadarmo, skiny alebo sledovateľov cez podozrivé odkazy, ktoré vám môžu do zariadenia nainštalovať škodlivý softvér alebo ukradnúť údaje. Je preto dôležité, aby ste mali dobre zabezpečené aj vaše zariadenie – kvalitný antivírus je naozaj základ. Okrem toho sa zamerajte aj na kontrolu stiahnutých súborov a skontrolujte aj to, aké aplikácie alebo súbory si deti sťahujú a povoľte iba dôveryhodné zdroje. Učte deti rozpoznať podvody. Vysvetlite im, ako vyzerajú podozrivé odkazy, a prečo nemajú klikať na lákavé ponuky.
Zdroj:(TS)
Odporúčané články

Strata alebo krádež dokladov na dovolenke môže byť stresujúcou skúsenosťou, najmä vo veľkých európskych metropolách ako Taliansko či Španielsko.

Každý má isté fóbie, alebo sa niečoho bojí a vie, že to nikdy nevyskúša a ani neprekoná.

Špenátové halušky s opečenou slaninou a cesnakom spájajú tradičný slovenský pokrm s čerstvou chuťou zelene. Jednoduché zemiakové cesto doplnené špenátom, chrumkavá slanina a voňavý cesnak vytvárajú dokonalú kombináciu pre výdatný obed či večeru, ktorá zahreje a zasýti.