Dodržujete pravidlá košického nárečia?
Slovenčina je krásny a ľubozvučný jazyk, ktorý vie potrápiť nielen cudzincov, ale aj Slovákov. Najväčšie ťažkosti máme s písaním tvrdého y, skloňovaním, ale aj so samotnou gramatikou. Okrem spisovnej slovenčiny používame aj hovorovú podobu a mnoho slangových výrazov. Nesmieme však zabudnúť ani na naše nárečia.
Okrem toho, že hovoríme, niekde hvaríme, hutoríme, rečujeme, ale aj bisidujeme a vyprávame. Ako to je v Košiciach?
Východoslovenské nárečie označuje nárečia obyvateľov východného Slovenska s výnimkou Gemera. Dorozumievajú sa ním obyvatelia Abova, Spiša, Šariša a Zemplína. Prízvuk sa nachádza na predposlednej slabike a v podstate by sa dal prirovnať k talianskemu. Nárečia abovskej oblasti, do ktorej približne patrí Košický kraj a okres Moldavy nad Bodvou má niekoľko pravidiel. Dodržujete ich?
1. Skoro všetky slovesá sa zakončujú na – ic (robic, rozumic)
2. Predložky k a ku sa často nahrádzajú predložkou do (napr.: idem k babke – idem do baby)
3. Ch sa vyslovuje ako znelé h (chlieb- hľeb, chudoba – hudoba, chládok-hladek)
4. Charakteristický je tvar f Košici /f Košicoch
5. V abovčine neexistuje tvrdé y (napr. vyhodiť – vihodzic)
6.V slovách, kde je mäkká výslovnosť v spojení s „i”, sa mäkkosť vyjadrí mäkčeňom (napr.: ľiter, saňitka, gavaľir)
7. Písmeno i, nič nezmäkčuje. Je to jednoducho ,,i“
8. Ak chcete s východniarom z Košíc viesť debatu v jeho nárečí, stačí používať ukazovacie zámeno Ta a neustále gestikulovať. Ta ňe?
Poznáte tieto slová?
TEPŠA – plech
FIRHANGI – záclony
TEJA – čaj
GEROK – kabát
PSOTA – choroba
KOMPERE – zemiaky
MARHEV – mrkva
NEMENÁKY – kliešte
GURČICA – krtko
BUGIĽAR – peňaženka
Michaela Luxová
Foto: shutterstock
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.