Dve noci strávené v nočných spojoch MHD
Nočné spoje sú obľúbeným dopravným prostriedkom najmä pre mládež počas víkendov a skoro vstávajúcich zamestnaných počas pracovných dní. My sme sa rozhodli na vlastnej koži zistiť, aká atmosféra v nich panuje počas víkendu, v ktorom čase sú najvyťaženejšie a čo všetko v nich môžeme zažiť.
Skôr ako som sa vydala na netradičnú cestu po nočných spojoch, musela som si naplánovať trasu. V Košiciach máme štyri nočné spoje označené písmenom N. Linky N1, N2 a N3 začínajú a končia na Staničnom námestí, linka N71 premáva na Sídlisko KVP a sídlisko Dargovských hrdinov z Námestia osloboditeľov. Musím konštatovať, že naša metropola východu má nočnú prepravu dobre zabezpečenú po celom meste. Keďže som chcela vyskúšať všetky a urobiť kvalitný prieskum, rozvrhla som si to na piatok a sobotu, keď sú nočné spoje najviac vyťažené.
Začiatok nočného prieskumu
Vedela som, že noc bude náročná a dlhá. V pláne som mala totiž cestovať do tretej hodiny ráno. Vyzbrojila som sa termoskou s teplým čajom, sladkosťami a tromi kamarátmi, ktorí ma v prípade potreby mali ochrániť. Musíte uznať, že mladému dievčaťu, ktoré sa pohybuje v noci po košických uliciach, sa môže stať všeličo.
Prvá cesta nočákom
Piatkovú cestu sme začínali na zastávke Sofijská na Sídlisku Ťahanovce čakajúc na prvý prichádzajúci nočný spoj z mesta N1. Prišiel do minúty na čas a úplne plný. Hmm, zdá sa že o nočné spoje je v Košiciach záujem. Po troch zastávkach sme sa aj usadili na zadných sedadlách a mali dobrý výhľad. Nočák bol príjemne vyhriaty a miestami by som si aj zdriemla, ale ľudia sediaci okolo mali pravdepodobne pocit, že sú sami a rozprávali sa tak nahlas, že som sa dozvedela všetko – koľko toho dnes vypili, koľko ešte plánujú a že pokračovať budú zajtra. Veľmi zaujímavé informácie. Prvá polhodina ubehla bez akejkoľvek ujmy na zdraví a zakončili sme ju na konečnej zastávke na Staničnom námestí. Všimla som si, že šofér skontroloval stav vozidla a pozbieral neporiadok, ktorý cestujúci po sebe zanechali, čo je naozaj chvályhodné.
Nočný spoj lepší ako taxík
Prestúpili sme na spoj číslo N2. Naokolo nebolo ani živej duše iba prechádzajúca policajná hliadka. To sa však veľmi rýchlo zmenilo na frekventovanom prestupovom uzle – na Námestí osloboditeľov, kde sme vystúpili. Výhodou nočných spojov je, že na seba nadväzujú a doba prestupu na inú linku je maximálne desať minút.
Do nočáku nastúpilo asi dvadsať alkoholom omámených mladých ľudí. Už zdiaľky som videla, že dvaja chlapci pripomínajúci SBS z košických diskoték sa pri vstupe do autobusu na mňa príliš usmievajú. Pre istotu som im to opätovala, no bola to chyba. Vzápätí mi ponúkali domáci destilát z PET fľaše. Snažila som sa pekne odmietnuť toto milé pohostenie, ale boli veľmi neodbytní.
Vedomá si mojich „ochrankárov“ po boku som nabrala odvahu a začala sa ich pýtať, prečo cestujú nočákom, keď mohli využiť pohodlnejšiu prepravu taxíkom. Dozvedela som sa, že taxík je luxus a cesta nočným spojom ich stojí oveľa menej peňazí. Nehovoriac o tom, že čakanie na taxík niekedy trvá aj hodinu. Interval odchodov nočákov je naopak pravidelný a častý. Nočné spoje teda považujú za veľmi dobrú alternatívu, ako sa dostať aj v neskorých hodinách domov. No vidíte, ako môže rozhovor zmeniť situáciu. Rozlúčili sme sa priateľsky a vystúpili na Staničnom námestí.
Stretnutie s vodičom nočného spoja
Zahriali sme sa teplým čajom z termosky a zahryzli do sladkostí, ktoré sme si pred cestou pribalili do tašky. Z diaľky sme zazreli blížiaci sa autobus N1. Čakalo nás milé prekvapenie, keď sa s nami dal do reči vodič, s ktorým sme predebatovali cestu. Dozvedela som sa, že odkedy sú autobusy chránené kamerovým systémom, vandalizmus v košickej MHD klesol úplne na minimum. Najväčšími výtržníčkami sú vraj dievčatá pod vplyvom alkoholu, ktoré nie raz majú uštipačné poznámky a zapárajú, čo sa niekedy dokáže zvrtnúť aj do bitiek! Taktiež nám povedal, že šoféruje radšej v noci ako počas dňa, hlavne pre prázdne cesty. Pýtala som sa, či sa cíti viac ohrozený práve v neskorých hodinách. No prezradil nám, že výtržníci ho môžu napadnúť aj cez deň, takže v tom nevidí veľký rozdiel. Na otázku, aké sú právomoci vodiča, nám odpovedal, že šofér MHD nesie zodpovednosť za cestujúcich a bezpečie prepravovaných osôb dáva na prvé miesto. Spokojná s týmto prístupom som vystúpila na Sídlisku Ťahanovce pred tretou ráno.
Doprava aj ochrana
Náš ,,záťah“ pokračoval v sobotnú noc spojom N3 zo zastávky Obchodné centrá Moldavská. Autobus prišiel až tak presne, že sme museli dobiehať. Napriek mnohým fámam o vodičoch MHD tento bol veľmi milý, a keď videl, že melieme z posledného (teda aspoň ja), počkal na nás. Vystúpili sme opäť na našom centrálnom mieste – na Staničnom námestí, kde sa nám podarilo zaujať podnapitých mladíkov, ktorí na nás vulgárne pokrikovali. Našťastie, prišiel ďalší „nočák“, do ktorého sme hneď naskočili. Keď šofér videl, že chcú výtržníci nastúpiť za nami, zavrel dvere a my sme boli v bezpečí. Bola som mu úprimne vďačná, že zachránil situáciu.
Cesta na Lingov
Keďže sme sa chceli dostať na Lingov, prestúpili sme na N71 približne s tuctom ľudí. Medzi nimi aj jeden fešák s obdivovateľkami, ktorý si nenápadne skrýval fľašku piva pod nohami a sem tam si z nej odpil. Popritom mladým dievčatám rozprával hrdinský príbeh, ako sa včera na diskotéke pobil a ako najväčší silák vyviazol bez zranení. S týmto zaujímavým príbehom v ušiach sme sa pokojnou jazdou vrátili na Námestie osloboditeľov.
„Nočáky“ sú fajn
Aj keď moja jazda nočnými autobusmi bola vyčerpávajúca, mala som na vlastnej koži možnosť zistiť, že niektoré zlé fámy o nočných spojoch klamú. V mojom prípade boli na minútu presné, všetky čisté a bezpečné. Nestretla som sa v ich s roztržkami, k čomu asi prispel aj kamerový systém. Vodiči boli ústretoví a jazdili príjemne. Všetko klapalo podľa cestných predpisov.
Špeciálne som ocenila zistenie, že všetky zastávky sú na znamenia – čo som nevedela a môže sa mi to zísť. Komfortné sú najmä nočné spoje N71 a N3. Nie sú preplnené a panuje v nich celkom pokojná atmosféra. Najvyťaženejšie sú podľa mojej skúsenosti N1 a N2, a to najmä do druhej hodiny ráno. Za mňa jednoznačný záver: „Nočáky“ sú bezpečná a príjemná alternatíva nočnej prepravy, dostupná pre každého Košičana.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.