Káva a jej blahodarné účinky. S týmto vám dokáže pomôcť
Kým niektorí preferujú kvalitnú horkú kávu, iní uprednostnia mliečne varianty kávy, ako je cappuccino či latté. Vedeli ste však, že práve kombinácia mlieka a kávy môže mať protizápalové účinky? Prečítajte si tie najzaujímavejšie informácie o pití lahodného čierneho moku, o ktorých ste doposiaľ nepočuli.

Protizápalové účinky kávy s mliekom
Nedávno zverejnená štúdia, ktorá preukazuje protizápalové účinky kávy s mliekom, tvrdí, že kombinácia antioxidantov z kávy s mliečnymi bielkovinami pôsobí protizápalovo. Na otázky týkajúce sa účinkov kofeínu na ľudské zdravie pre našu redakciu odpovedal lekár Internej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Pavol Fülöp.
Mohlo by vás zaujímať: Na Ťahanovciach by mohlo vyrásť menšie trhovisko
,,Autori štúdie úspešne ukázali, že polyfenoly sa viažu na bielkoviny v kávovom nápoji s mliekom. Protizápalové účinky sa v prípade pitia kávy s mliekom posilnili až na 2,5 násobok. A teda konzumácia kávy s mliekom alebo aj kapučína, ako začal páter Marco D’Aviano po epickej bitke pri Viedni už v roku 1683, by mohla byť prospešnejšia ako čistá káva,” ozrejmil Fülöp.
Koľko šálok kávy by sme mali vypiť?
,,Konzumácia kávy sa zdá vo všeobecnosti bezpečná, pričom najväčšie zdravotné benefity by sa mali dosiahnuť pri troch až štyroch šálkach denne,” uviedol MUDr. Pavol Fülöp. Zatiaľ čo mnohé z výhod kávy pravdepodobne vyplývajú z jej obsahu kofeínu, zdá sa, že aj káva bez kofeínu ponúka určité zdravotné výhody.
Čo nastane po náhlom obmedzení kofeínu?
Kofeín má niekoľko charakteristík potenciálne návykových drog. Známe sú rôzne abstinenčné príznaky po náhlom ukončení dlhšieho obdobia užívania, ako napr.:
- bolesť hlavy,
- únava,
- úzkosť,
- podráždenosť,
- depresívna nálada,
- ťažkosti so sústredením.

Na ďalšej strane sa dočítate, aké benefity prináša pitie kávy.
Odporúčané články

Dovolenková sezóna je v plnom prúde, no okrem zážitkov a suvenírov si z dovolenky môžeme priniesť aj nebezpečné parazity, ktoré spôsobujú vážne zdravotné komplikácie. Nedávny tragický prípad 11-ročného chlapca, ktorý sa na Slovensku nakazil nebezpečnou amébou, pripomína, že parazitné ochorenia nie sú problémom len v exotických destináciách.


Dnes 5. júla si Slovensko každoročne pripomína príchod solúnskych bratov Konštantína (neskôr Cyrila) a Metoda na územie Veľkej Moravy. Ich misia v roku 863 sa stala základom nielen duchovného, ale aj kultúrneho a vzdelanostného rozvoja slovanských národov.