Každý 12. vysokoškolák študujúci na Slovensku pochádza zo zahraničia
Každý 12. vysokoškolák študujúci na Slovensku pochádza zo zahraničia, tvrdí to analytička Eva Sadovská. Uviedla to v súvislosti so začiatkom zimného semestra akademického roka 2020/2021.
V súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a s ňou súvisiacimi obmedzeniami bude začiatok výučby aj pre vzdelávacie inštitúcie iné. Na univerzitách, na rozdiel od základných či stredných škôl, študujú vo väčšej miere študenti zo zahraničia, a to vrátane rizikových krajín.
[ad][/ad]Počet zahraničných študentov sa zvyšuje
„Až osem percent vysokoškolákov študujúcich na Slovensku pochádza zo zahraničia. Tento podiel z roka na rok zaznamenáva nárast,“ uviedla analytička. V roku 2013 bol podiel zahraničných študentov nižší ako päť percent. Študentky z tohto počtu predstavujú 56 percent. Vyplynulo to z údajov Eurostatu za rok 2018.
„Zo všetkých zahraničných študentov, ktorí navštevujú univerzity či vysoké školy na Slovensku, pochádza až 90 percent z Európy. V prípade ďalších deviatich percent ide o študentov z Ázie,“ poznamenala analytička. Študenti z ostatných kontinentov študujú na Slovensku podľa údajov Eurostatu v minimálnych počtoch.
Najviac študentov je z Českej republiky
Spomedzi európskych krajín pochádzajú študenti najčastejšie zo susednej Českej republiky. Zo všetkých študentov zo zahraničia tvoria 30 percent. Nasledujú študenti z Ukrajiny s podielom 18 percent. V prípade študentov z Nemecka a Srbska ide o podiely na úrovni šiestich percent. Zo všetkých zahraničných vysokoškolákov sú mladí Poliaci a Nóri zastúpení podielom na úrovni piatich percent. Podiely študentov z Maďarska a Grécka predstavujú podľa údajov Eurostatu štyri percentá.
Podľa údajov Štatistického úradu SR na vysokých školách na Slovensku študuje približne 105-tisíc študentov vrátane doktorandov. Z toho približne 94-tisíc študentov má slovenské štátne občianstvo a približne 11-tisíc študentov pochádza zo zahraničia.
Slovenskí vysokoškoláci v zahraničí
Mnohí Slováci sa po ukončení strednej školy rozhodnú pre vysokoškolské štúdium v zahraničí.
Najčastejšie pritom ich kroky vedú do susednej Českej republiky. Vysokoškoláci pochádzajúci zo Slovenska študujú, hoci v menšej miere, aj v Maďarsku, Dánsku, Luxembursku, Rakúsku či vo Veľkej Británii.
(TASR)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.