07.06.19

Košickí nadšenci robotiky opäť zožali úspech!

foto: SAP
Hrabčáková
Zdieľať:

Košickí nadšenci robotiky opäť zožali úspech a to v robotickej súťaži First Lego League (FLL). Vďaka svojmu unikátnemu projektu majú teraz obrovskú šancu uspieť v Silicon Valley. So svojím inovatívnym nápadom nielenže zabojujú o víťazstvo v konkurencii tímov z celého sveta, ale aj o veľmi zaujímavú odmenu či perspektívny biznis. 

Ako uviedla mentorka TalentumSAP Angelika Hanesz, tím aj v tomto roku postúpil cez náročné semifinálové kolá až do FLL Open International Turkey 2019, aby si v Izmire zmeral sily s 95 tímami z celého sveta. V tejto konkurencii získali tzv. Champions Award – 3. cenu v celkovom poradí.

„Zároveň sme sa dostali medzi 20 tímov, ktorých projekty boli nominované na podujatie FLL Global Innovation Award. Koncom júna sa tak v kalifornskom San Jose budeme uchádzať nielen o 20-tisíc dolárov, ktoré získa víťaz, ale aj o obrovskú príležitosť pretaviť náš nápad do reálneho podnikania,“ informovala Hanesz.

Vyčistenie oblečenia a textilu

Ako vysvetlila Hanesz, košickí žiaci vytvorili projekt s názvom CUL. „Ide o technológiu na vyčistenie oblečenia a textilu v podmienkach, ktoré panujú počas pobytov na orbite. Prístroj funguje na základe dezin­fekcie pomocou UVGI germicídného žiarenia, ktoré má vlnovú dĺžku 185 nm. Tento druh žiarenia má tzv. germicidálne učinky. Má schopnosť vnikať hlboko medzi tkanivá látky, kde s viac ako 90-percentnou účinnosťou zabráni množeniu vírusov a baktérií, povedala.  

reklamná správa
 

Obrovský potenciál

Mentorka zároveň dodala, že práve tento projekt považujú odborníci za veľmi originálny s obrovským potenciálom do budúcnosti.

Aby Košičania uspeli aj v Silicon Valley, budú musieť preukázať inovatívnosť svojho nápadu, zobrať do úvahy aj prípadné bariéry jeho reálneho nasadenia, či ho pred profesionálmi argumentačne obhájiť. Ak sa im to podarí, môžu sa zaradiť medzi tých finalistov FLL Global Innovation Award, ktorí v minulosti pretavili svoje vynálezy až do získania patentov a ich umiestnenia na reálny trh.

„Každoročne dokáže TalentumSAP priniesť nové nápady a zbierať s nimi úspechy v zápolení s tisíckami súťažiacich z celého sveta. Je skutočne unikátne, že napriek neustálemu obmieňaniu členov tímu, tvrdej konkurencii a prísnym pravidlám opäť dokráčali až na vrchol. Je to určite aj zásluha ich mentorov, ktorých prácu veľmi oceňujem. Sme mimoriadne hrdí, že toto zoskupenie mladých nadšencov robotiky a technológií môžeme na jeho ceste za ďalším víťazstvom podporovať,“ povedal Ján Ružarovský, generálny riaditeľ SAP Labs Slovakia.

Foto: SAP
Foto: SAP

Úspechy Košičanov

Do aktuálneho ročníka FLL sa na Slovensku zapojilo spolu 720 detí vo veku 9 až 16 rokov. Košický TalentumSAP postupne uspel v národných a regionálnych kolách, v ktorých sa okrem výskumného projektu hodnotili aj tri ďalšie kategórie - tímová spolupráca, Robot Design a Robot Game.

Minulý rok sa mu podarilo celú FLL vyhrať, keď bol najlepší aj v celosvetovom finále v estónskom Talline. Tento rok ho okrem dlhoročnej mentorky Angeliky Hanesz tvoria Mária Kuczik, Oliver Dávitko, Ján Pavol Luby, Matúš Pačuta, Maximilián Pándy, Alex Pándy a Oszkár Urbán.

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím