MDŽ spája ženy po celom svete už takmer 50 rokov
Práve 8. marca vo svete oslavujeme Medzinárodný deň žien (MDŽ). Sviatok sa stal prejavom solidarity medzi ženami, ale aj spomienkou na snahu zrovnoprávnenia žien. Dátum tohto sviatku však v minulosti nebol striktne stanovený. Viete, prečo MDŽ prináleží práve na 8. marca?

Deň žien v ČSR
Od roku 1917 sa ustálil dátum 8. marca ako Medzinárodného dňa žien na celom svete. V ČSR sa oslavoval prvýkrát v roku 1921, postupom času si získal masový charakter. Počas druhej svetovej vojny bol zrušený a po roku 1945 opäť obnovený. Časom bol úzko spojený s obdobím socializmu a zmenil sa na oslavy spojené s rozdávaním červených karafiátov. Od roku 1975 Organizácia spojených národov (OSN) oficiálne vyhlásila MDŽ na 8. marca.
Mohlo by vás zaujímať: Ako oslavujú MDŽ v zahraničí?
Na Slovensku žije viac žien ako mužov
Na Slovensku žije o 2% viac žien než mužov. Výsledky Sčítania obyvateľov domov a bytov z roku 2021 tvrdia, že na Slovensku žije 51% žien a 49% mužov, čo predstavuje 2 273 894 žien a 2 665 376 mužov.
MDŽ v Košiciach
Ako na svojej sociálnej sieti informuje Mestská časť Košice-Juh, pri príležitosti blížiaceho sa MDŽ, čaká 8. marca na každú návštevníčku Spoločensko-relaxačného centra na ul. Milosrdenstva milé prekvapenie.

Mohlo by vás zaujímať: Ako známe Košičanky oslavujú MDŽ
Zdroj: gender.gov.sk (vu), scitanie.sk
Odporúčané články

Kresťania si 25. marca pripomínajú sviatok zázračného počatia Ježiša Krista. Slávnosť Zvestovania Pána pripomína moment, keď sa Boh stal človekom.

Veľká noc, významný kresťanský sviatok spojený so zmŕtvychvstaním Ježiša Krista, prináša rozmanité tradície, ktoré sa líšia podľa regiónov a krajín.

Chrumkavé na povrchu, voňavé a mäkké vo vnútri – zemiakové placky, známe aj ako harule, patria medzi tradičné jedlá slovenskej kuchyne, ktoré nikdy nesklamú. Pripravte si ich jednoducho doma podľa overeného receptu, ktorý zvládnete aj bez kulinárskeho majstrovstva.