Neobvyklá galéria
Za socializmu platil v Československu pozoruhodný zákon. Keď sa stavala nová verejná stavba, jedno až štyri percentá z jej rozpočtu museli venovať umeniu vo verejnom priestore.
Podobne to platilo pre sídliská a verejné priestranstvá. Aj preto na sídliskách Terasa, Dargovských hrdinov (Furči) alebo na Sídlisku nad jazerom nájdeme i teraz desiatky sôch z onej éry.
Diela vo verejnom priestore
Ďalšie, nielen sochy, ale i mozaiky či maľby, by sme ponachádzali vo vestibuloch úradov, bývalých národných výborov, krajskej politickej školy (z ktorej je už teraz geriatrické centrum) a v rôznych zdravotníckych zariadeniach, pravda len tých, ktoré boli vybudované za socializmu či veľmi krátko po ňom.
Umenie v nemocnici
Miestom s najväčšou koncentráciou umeleckých diel 70. a 80. rokov je v Košiciach s výnimkou galérií „Nová nemocnica“, presnejšie jej poliklinika a hneď vedľa stojaca Lekárska fakulta Univerzity P. J. Šafárika.
Len čo do polikliniky vojdete, naľavo od vrátnice trčí zo steny biela ruža z mramoru. Tá vás symbolicky privíta. Ruža zároveň poľudšťuje strohé až sterilné chodby polikliniky. No takýto zámer, aby sa človek necítil ako v nemocnici, je dodržaný aj pri všetkých ostatných umeleckých dielach. Veď už na pozadí ruže je čosi tmavozelené, čo nám pripomína tatranskú prírodu, presnejšie kosodrevinu. A hore zasa drevený strop namiesto bieleho.
Farebný svet
Aby sa človek v bielom prostredí cítil optimistickejšie, napomáhajú tomu aj farby. Na mozaikách polikliniky v podaní Herty Ondrušovej-Viktorínovej je ich habadej. Podobné mozaiky od tejto autorky nájdeme zachované a zreštaurované aj v bývalej plavárni, čiže Kunsthalle, na Luníku II a inde. Ondrušová-Viktorínová bola síce rodená Ostraváčka, no žila v Košiciach na Národnej triede.
Hoci som spomenul len niekoľko diel od troch autorov, celkový počet umelcov podieľajúcich sa na výzdobe polikliniky Novej nemocnice a lekárskej fakulty je takmer 30 a celkový počet diel až okolo 50.
Československá špička
Najmä v prípade polikliniky pri Novej nemocnici a lekárskej fakulty ide o diela renomovaných československých umelcov 70. a 80. rokov. Ich národnostný pomer Čechov a Slovákov je pritom regulovaný na 1:1. Takto to bolo dohodnuté už vopred pri výstavbe Novej nemocnice. O tom, kto vytvorí menšie diela, mohli si rozhodnúť architekti sami. Väčšie sa museli realizovať cez celorepublikový konkurz. A tak sa dostal do Košíc Benjamín Hejlek, ktorý dával čoraz viac skla do architektúry, pražská sochárka Eva Springerová, jeden z najvýznamnejších slovenských grafikov 20. storočia Orest Dubay starší, keramikár Pravoslav Rada (s manželkou), ktorý vytvoril artefakty aj pre EXPO 1958 v Bruseli.
V poliklinike Novej nemocnice nájdeme aj diela košického akademického sochára Arpáda Račku, veľkého slovenského konštruktivistu Milana Dobeša, sochára Vojtecha Môťovského, akademického maliara Ľudovíta Fullu, keramikára a sochára Imricha Vaneka. Nuž, pred návštevou lekára sa poobzerajte okolo seba. Do ambulancie vstúpite dobre naladení!
Milan Kolcun
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.