Okrem tradičného Black Friday sa vo svete začínajú objavovať aj alternatívy ako Green Friday

Okrem tradičných nákupných dní ako sú Black Friday a Cyber Monday sa vo svete začínajú objavovať aj ich alternatívy, ktoré presadzujú udržateľné nakupovanie. Ako ďalej informuje Sieť európskych spotrebiteľských centier, vlani sa napríklad mnohé obchody v Európe a vo svete rozhodli pre Green Friday. Spoločnosti v rámci neho venovali časť svojich ziskov na environmentálne projekty alebo kompenzovali spôsobené uhlíkové emisie.
Ďalšími príkladmi sú Buy Nothing Day alebo Deň bez nákupov, ktorý má za cieľ spochybniť existujúce nákupné návyky a povzbudiť ľudí, aby znížili svoju spotrebu alebo Buyback Friday (Piatok spätného odkúpenia) a Green Sunday (Zelená Nedeľa). Tie sa zase zameriavajú na použitý tovar. „Nákup z druhej ruky nielenže predlžuje životnosť produktu, ale šetrí peniaze a zdroje,” pripomínajú organizácie na ochranu spotrebiteľov.
Tie zároveň upozorňujú, že by zákazníci mali byť opatrní, pokiaľ ide o zľavy ponúkané počas Black Friday alebo počas krátko po ňom nasledujúceho Cyber Monday. Niektoré ponuky sa síce môžu zdať výhodné, no v skutočnosti nie sú. Mnoho obchodov sa pri zľavách, ktoré ponúkajú, odvoláva na odporúčanú maloobchodnú cenu. Tá je však pred Black Friday často vyššia ako trhová cena. Reklamné sľuby preto zámerne zavádzajú spotrebiteľov.
Štúdia nemeckého webu na porovnávanie cien “Idealo.de“ ukazuje, že spotrebitelia od zliav očakávajú veľmi veľa a ďalší tlak je na nich vyvíjaný pri ponukách jednotlivých zľavnených produktov vyhláseniami ako „zostáva už len 5 položiek“ alebo „tento produkt si prezerajú aj ďalší zákazníci“. „Ak dokážete byť trpezliví, je lepšie nakupovať až po Vianociach, kedy vás čakajú skutočné výpredaje,” odporúča Sieť európskych spotrebiteľských centier.
Zdroj: (SITA, qq;zol)
Odporúčané články

Granadír patrí medzi ikonické jedlá domácej kuchyne, ktoré vynikajú jednoduchosťou, chuťou aj nostalgiou. Zemiaky, cestoviny a dobre opečená cibuľka vytvárajú dokonalú kombináciu, ktorá nasýti a poteší. Pripravuje sa z bežných surovín a zvládne ho aj kuchár-začiatočník.

Spolu s otepľovaním sa prebúdzajú k väčšej aktivite aj kliešte. Na Slovensku ich je šesť druhov, avšak epidemiologicky najvýznamnejším druhom pre človeka je kliešť obyčajný, ktorý začína byť aktívny pri teplotách pôdy v rozmedzí päť až sedem stupňov Celzia.

Šúľance s makom patria medzi klasické domáce dezerty, ktoré si získali obľubu v slovenskej kuchyni. Ich príprava je jednoduchá a výsledok stojí za to – nadýchané zemiakové cesto, lahodná maková posýpka a voňavé maslo vytvárajú dokonalú kombináciu chutí.