Otužovanie posilňuje odolnosť organizmu
Pred pár dňami sme priniesli rozhovor s Mariánom Jarošom z klubu otužilcov Košické tulene, ktorý otužuje už 15 rokov. Rozoberali sme začiatky otužovania. Dnes si povieme o tomto pre zdravie prospešnom spôsobe života ďalšie zaujímavosti. Pod otužovaním totiž nerozumieme len kúpanie sa v studenej vode, ale postupné, pravidelné a dlhodobé zvyšovanie odolnosti nášho tela voči chladu a cielené adaptovanie na nižšie teploty.
„V priebehu prípravy si otužilec fyzicky aj psychicky privyká na relatívne krátkodobé pôsobenie silného, až extrémneho chladu. To mení aj jeho vnímanie chladu a tepla a celkovo zvyšuje odolnosť tela,“ hovorí M. Jaroš. „Otužilec preto znesie ľahšie oblečenie aj v zime. Aj keď v bežnom živote sa jeho vnímanie tepla a chladu príliš nelíši od iných ľudí, pri hodnotení teploty vody vhodnej na plávanie je jeho hranica oveľa nižšie.
Otužilci nemajú potrebu v zimných mesiacoch prekurovať byt. Spia pod ľahkou prikrývkou. Optimálna teplota v spálni je okolo 18 °C, ale zdatní otužilci zvládnu aj 12 °C. „Otužilec sa oblieka ľahko a vzdušne. Je potrebné mať na sebe radšej viac tenších vrstiev, ale určite je dôležité nepodceniť kvalitnú obuv.“
PODCHLADENIE VNÚTORNÝCH ORGÁNOV
Pri otužovaní netreba preceniť svoje schopnosti, odolnosť, vytrvalosť, fyzickú zdatnosť a zdravotnú dispozíciu ako aj počasie… „Pri nedodržaní uvedeného je riziko podchladenia organizmu, pričom tu platia základné pravidlá podchladenia vnútorných orgánov.
Podľa knihy Pavla Dinku Ľadové medvede v ľudskej koži pri teplote tela:
– 36 – 34 °C nastáva triaška, normálny stav ohľadom otužovania a zimného plávania
– 34 – 30 °C sa objavujú nekoordinované pohyby, apatia, neschopnosť orientovať sa, nedostatočne vnímanie reality
– 30 – 25 °C nastáva bezvedomie
– 25 °C – nasleduje zástava dychu a srdca, oživenie neisté.
-v 1°C vode pobyt 25 – 30 min nastáva bezvedomie a po 45 minútach smrť.
„Aj zdatný otužilec potrebuje pri športovom výkone ľahký úbor. Až extrémne ľahký už nie je v poriadku. Samozrejme, netreba zabúdať na ochranu statických častí hornej polovice tela – krížov, hlavy, rúk. Treba nosiť rukavice, čiapku, termoprádlo.“
Otužilci nebývajú chorí často. „To však neznamená, že nikdy. Otužovanie zvyšuje odolnosť najmä voči respiračným ochoreniam. Za chvíľu budem mať 70 rokov a musím povedať, že odkedy sa aktívne otužujem, chrípku som nemal. Nejaké nachladnutie ma určite neobišlo, ale malo len mierny priebeh a rýchlo som sa zotavil. Nedávno ma niečo napadlo – kašľal som, mal som chytené hlasivky, ale nemal som teploty. Moja liečba spočívala v úspešnom ´vymrazení vírusu´ pri každodennom týždňovom pobyte v ľadovej vode.“
Dôležitá je aj strava. „Aj pohyb, aj životospráva. Treba dodržiavať princípy zdravého stravovania. Otužilec pred ani po otužovaní nesmie konzumovať alkohol. Ten rozťahuje cievy v končatinách a organizmus sa rýchlejšie podchladí. Väčšie množstvo môže vyvolať eufóriu a plavec by pobyt vo vode mohol tragicky podceniť.“
DĹŽKA POBYTU VO VODE
Čas pobytu vo vode je pri otužovaní závislý na teplotách. „Na vonkajšej teplote aj na teplote vody. V chladnej a ľadovej vode je to kratšie. Dôležité sú aj iné faktory: počasie, aktuálna zdravotná dispozícia a fyzická odolnosť jednotlivca Existujú odporúčania pre dĺžku pobytu vo vode pri otužovaní:
– pobyt vo vode nad 18 °C je časovo neobmedzený
– od 18 do 15 °C – max. 45 min.
– od 15 do 10°C – max 30 min.
– pod 10 °C – max. 22 min.
– začiatočníci pod 15 °C – max 20 min., pod 10 °C – max 10 min. a pod 4 °C – max. 5 min.
Vonku však môže byť -5 °C a fúkať silný studený vietor, takže pocitovo je teplota aj -20 °C. Alebo vonku je -10 °C, bezvetrie a svieti slnko, takže pocitovo je to znesiteľnejšie ako pri vyššej teplote. Pred pár rokmi sme zažili aj silný vietor pri -17 °C a to už niektorým primŕzali aj šľapky na nohách alebo plavky. Rozdiel je aj v tom, či sa kúpete v stojatej alebo v tečúcej vode a pod. Obtekanie okolo tela odoberá viac tepla a rýchlejšie sa podchladíme.
NEPLÁVAME KVÔLI REKORDOM
Pre otužilcov je najvhodnejšia a zdraviu najprospešnejšia voda ľadová, čo je od nula do štyroch stupňov. Blíži sa k nule, tak už chladnejšia byť nemôže. Aj keď ľadová morská voda môže mať aj mínusové teploty. Dôležité je, ako dlho v nej človek zotrvá a tiež, ako dlho po výstupe z vody zostane mokrý vonku na mraze,“ dodáva M. Jaroš.
Otužovanie má byť postupné a pravidelné. Akékoľvek hrdinské kúsky, či už pri extrémnych chladoch, alebo v dĺžke vystavenia tela jeho účinkom, môžu mať aj škodlivé účinky. Plávame pre zdravie, pre radosť, pre dobrý pocit, nie kvôli dosahovaniu rekordov pri extrémnych teplotách.
Foto: košické tulene
Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.