Pravda o klebetách. Naozaj klebetia viac ženy?

Nepravdivé správy či klasické ohováranie pozná nie len ženské ale aj mužské pohlavie. Oddávna sa však klebety pripisujú skôr ženám, ako mužom. Spravidla sú vnímané negatívne, ale aj napriek tomu do života patria. Definícia klebiet hovorí, že je to rozprávanie o niekom, kto pri rozhovore nie je prítomný.
Štúdia, zaoberajúca sa experimentmi v sociálnej psychológii potvrdzuje, že ženy klebetia naozaj viac. Hlavnými témami, pre ktoré sa ohováranie vo všeobecnosti vôbec uskutočňuje sú: vzťahy, fyzická príťažlivosť a vyzývavé oblečenie. Samozrejme, existuje omnoho viac dôvodov, tieto však konkrétne vzišli zo štúdie. Čo sa týka mužov a ohovárania, ani tí nie sú svätí, ale majú úplne iné ohnisko tém. Zameriavajú sa vo všeobecnosti na bohatstvo a úspechy iných.
Klebety sa rozdeľujú na neutrálne, negatívne a pozitívne. Najčastejšie klebety sú práve neutrálne, ktoré tvoria asi tri štvrtiny. Na druhom mieste sú negatívne a až na treťom sú pozitívne klebety. Portál indiatimes.com uvádza pár zaujímavých faktov. Najväčšia časť klebiet sa týka osobných známych. O celebritách sa klebetí podstatne menej. Z faktov sa dá dedukovať, že extrovertky ženy klebetia v podstate najviac.
(VT)
Odporúčané články

Tradičná slovenská klasika, ktorá nechýba na veľkonočnom stole. Varené údené mäso doplnené o poctivý zemiakový šalát je osvedčená kombinácia, ktorú milujú celé generácie. Pripravte si jednoduchý, no výnimočne chutný obed, ktorý vás prenesie späť k sviatočnej atmosfére domova.

Kvetná nedeľa, ktorá tento rok pripadá na 13. apríla, je v poradí šiestou pôstnou a zároveň poslednou nedeľou v 40-dňovom období veľkého pôstu, ktorý sa začal Popolcovou stredou. Táto nedeľa je známa i pod názvom Palmarum – podľa palmových ratolestí, ktorými ľudia v Jeruzaleme radostne vítali prichádzajúceho Ježiša Krista. Nedeľa sa však nazýva aj Pašiová (odvodené z latinského passio – utrpenie). V kresťanských chrámoch sa čítajú pašie.

Dnes, na Zelený štvrtok, sa začína Veľkonočné posvätné trojdnie, ktoré zahŕňa Zelený štvrtok, Veľký piatok a Bielu sobotu. Tieto dni sú pre kresťanov časom pripomienky smrti Ježiša Krista, jeho uloženia do hrobu a zmŕtvychvstania na Veľkonočnú nedeľu. Každý z nich nesie hlboký liturgický význam a bohatú symboliku.