Pravda o klebetách. Naozaj klebetia viac ženy?
Nepravdivé správy či klasické ohováranie pozná nie len ženské ale aj mužské pohlavie. Oddávna sa však klebety pripisujú skôr ženám, ako mužom. Spravidla sú vnímané negatívne, ale aj napriek tomu do života patria. Definícia klebiet hovorí, že je to rozprávanie o niekom, kto pri rozhovore nie je prítomný.
Štúdia, zaoberajúca sa experimentmi v sociálnej psychológii potvrdzuje, že ženy klebetia naozaj viac. Hlavnými témami, pre ktoré sa ohováranie vo všeobecnosti vôbec uskutočňuje sú: vzťahy, fyzická príťažlivosť a vyzývavé oblečenie. Samozrejme, existuje omnoho viac dôvodov, tieto však konkrétne vzišli zo štúdie. Čo sa týka mužov a ohovárania, ani tí nie sú svätí, ale majú úplne iné ohnisko tém. Zameriavajú sa vo všeobecnosti na bohatstvo a úspechy iných.
Klebety sa rozdeľujú na neutrálne, negatívne a pozitívne. Najčastejšie klebety sú práve neutrálne, ktoré tvoria asi tri štvrtiny. Na druhom mieste sú negatívne a až na treťom sú pozitívne klebety. Portál indiatimes.com uvádza pár zaujímavých faktov. Najväčšia časť klebiet sa týka osobných známych. O celebritách sa klebetí podstatne menej. Z faktov sa dá dedukovať, že extrovertky ženy klebetia v podstate najviac.
(VT)
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.