Pred 95 rokmi z Hanisky letelo do éteru prvé slovenské rozhlasové vysielanie
Dejiny rozhlasového vysielania na Slovensku sa začali písať pred 95 rokmi v decembri 1925. Košickí poštoví technici a úradníci vtedy spustili v neďalekej Haniske úspešný pokus o túto technickú novinku.
Podľa slov Mariána Gladiša z Filozoficke fakulty UPJŠ v Košiciach sa po prvom vysielaní vôbec z Pittsburgu v USA začala história rozhlasu v bývalom Československu v roku 1923.
[ad][/ad]Krátko pred Vianocami o dva roky neskôr, presne od 20. do 22. decembra, využili pracovníci Riaditeľstva pôšt a telegrafov v Košiciach rádiotelegrafickú a rádiotelefonickú ústredňu v budove odvtedy nazývanej Radiov v Haniske (viď foto) a začali odtiaľ vysielať propagačné vysielanie na rádiofóniu, ako sa táto technická novinka vtedy nazývala.
Keďže na východnom Slovensku v tom čase nebola žiadna vysielacia stanica, prispôsobili si na to vysielač určený na riadenie leteckej prevádzky na trase Praha – Košice – Moskva.

Vysielač z Nemecka
„Zo zachovaných svedectiev priamych účastníkov prvého pokusného vysielania vieme, že išlo o nemecký vysielač Telefunken s výkonom 10 kilowattov. Mal veľmi jednoduché zariadenie, a preto naši technici nemali problém s jeho úpravou. Československo ho získalo od Nemecka z reparácií po prvej svetovej vojne. V Haniske pri Košiciach dokonca vysielač v rámci náhrad za vojnové škody stavali montéri z Berlína,“ približuje M. Gladiš.
V určený deň sa na frekvencii, na ktorej vysielala Budapešť, ozvala slabo počuteľná reprodukovaná hudba a o desiatej prišlo na rad prvé hlásenie: Haló, rádio Košice – Haniska!
Počuli ich až v Poľsku
„Vysielanie bolo spočiatku technicky na nízkej úrovni, dokonca vraj bolo problémom rozpoznať, či práve hovorí muž alebo žena. Do éteru hrala opereta Johanna Straussa Netopier a árie z opery Veselé panie windsorské z druhej strany platne. A keďže to bola najlepšia gramoplatňa, akú vtedy mali, neustále ju obracali z jednej strany na druhú,“ opisuje vysielanie M. Gladiš.
Nadšenci rozhlasového vysielania vyzývali poslucháčov, aby im dali vedieť, kde všade je ich vysielanie počuť. Spätnú väzbu dostali dokonca až z Poľska od istého šľachtica, ktorý im telegramom oznámil, že ich počuje veľmi dobre.
[ad2][/ad2]Odporúčané články

Dnešná Popolcová streda (5. marca) je začiatkom Veľkého pôstu, ktorý trvá 40 dní a končí sa Veľkou nocou. Pôst má pre kresťanov hlboký duchovný význam, keďže symbolizuje pokánie, sebadisciplínu a prípravu na zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Napriek tomu mnohí nevedia, ako sa správne postiť a čo všetko toto obdobie zahŕňa.

Šúľance s makom patria medzi klasické domáce dezerty, ktoré si získali obľubu v slovenskej kuchyni. Ich príprava je jednoduchá a výsledok stojí za to – nadýchané zemiakové cesto, lahodná maková posýpka a voňavé maslo vytvárajú dokonalú kombináciu chutí.

V jarných a letných mesiacoch budú po slovenských cestách opäť jazdiť špeciálne autá, ktoré budú zachytávať panoramatické snímky pre službu Street View.