Príbeh sokolieho priateľstva
Príbuzných si nevyberáme, ale priateľov áno. Platí to niekedy aj v ríši zvierat. U cicavcov je priateľstvo s človekom pomerne obvyklé, ale medzi dravými vtákmi nie. Jozef Mihók z Košíc je jeden z mála, ktorý sa môže pochváliť, že sa roky priatelil so sokolom rárohom.
„Krúžkoval som ho ešte ako mláďa na hniezde,“ hovorí ornitológ o vzťahu dravca s človekom. „Číslo na krúžku mal 111. Prišiel som na to náhodou asi po piatich rokoch, keď som zbadal už dospelého sokola s krúžkom, že je odo mňa. Bol som zvedavý, ako sa mu darí.“
Priateľstvo neprišlo len tak samé od seba. Dravce sú nedôverčivé. Pán Mihók nikdy nechodil za sokolom s prázdnymi rukami. Mäsové pochúťky postupne prelomili ľady a vták púšťal Jozefa čoraz bližšie. Prestal sa báť, že by mu mohol ublížiť.
„Trvalo to nejaký čas, kým mi dovolil prísť k sebe na menej ako dva metre, ale odvtedy sme boli priatelia. Neskôr mi ukázal svoju rodinu, ktorú vyviedol z hniezda. Kŕmil som ich aj spoločne, ale rovnaký vzťah ako s ich otcom sa už nevytvoril.“
Sokol pravidelne vysedával na stožiari vysokého napätia a pozeral do diaľky smerom, odkiaľ ornitológ zvykol prichádzať. Pozoruhodné je, že tak robil aj v čase, keď Jozef nebol niekoľko mesiacov doma v Košiciach. Trpezlivo čakal na svoj prídel holubieho mäsa zo známych rúk. Potom stačilo, že zbadal obrysy jeho auta a už letel v ústrety.
Nič na tomto svete však netrvá večne. Jedného dňa sokol rároh na svojom obvyklom mieste nebol. Nepriletel ani ďalší deň a už nikdy. Zrejme sa niekde naplnil jeho osud a nebola to staroba, ktorá ukončila jeho život. Spomienky v duši priateľa však zostali. Navždy.
Foto: Jozef Mihók
Odporúčané články
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.