Prokrastinujete? Máme riešenia ako sa tomu vyhnúť

Pred mnohými rokmi ľudia nevedeli, čo to slovo prokrastinácia je. V dnešnej dobe ho môžeme počuť z každej strany. Trápi aj vás?
Prokrastinácia znamená odkladanie veci alebo odsúvanie určitých úloh na neskôr. Dôležité je si uvedomiť, že nejde o lenivosť. Za chorobným odkladaním povinností sa skrývajú emócie, ktoré dokážu manipulovať naše správanie. „Prokrastinátor vie, čo chce robiť, ale nerobí to a neskôr má výčitky svedomia. Lenivý človek nechce robiť nič a je s tým spokojný. Hlavný rozdiel tkvie v negatívnych pocitoch pri odkladaní úloh. Prokrastinátor ich má a lenivý nie,“ uviedol konzultant Petr Ludwig, ktorý je autor knihy Koniec prokrastinácie.
Ako zistíte či ide o prokrastináciu?
Uveďme si príklad: Predstavte si situáciu, že máte na dnešný deň napísaný to-do list a viete, že máte určité povinnosti, ktoré by ste mali splniť. Avšak miesto toho si otvoríte Facebook alebo si zapnete film na Netflixe a nerobíte nič. V tom vás prepadne panika a stres, že máte toho veľa na práci, ale namiesto toho pozeráte film. V prvom rade sa treba upokojiť a povedať si, že je to v poriadku.
Možno si to neuvedomujete, ale počas celého týždňa pracujete naplno, viete vyťažiť z tých dní maximum, je úplne prirodzené, že toho máte dosť.
Ale existujú riešenia, ako sa prokrastinácii vyhnúť:
- Ak chcete zamávať s prokrastináciou, najdôležitejšie je začať. Keď s niečím začnete, vaše vnímanie danej úlohy sa zmení a príde vám ako menej stresujúca.
- Stanovte si časový limit. Rozhodnite sa, že na danej úlohe budete pracovať pár minút, na začiatok vám to stačí a vy budete spokojní, že ste aspoň niečo urobili.
- Verejne sa zaviažte k danej úlohe. V tomto bode ide o to, že keď máte v hlave to, že niekto vie o tom, že máte niečo urobiť, tak nechcete, aby vás videli zlyhať. Aj výskum potvrdil, že keď sa k danej úlohe verejne zaviažete, je pravdepodobné, že ju aj dokončíte.
- Počúvajte svoju intuíciu. Tá vie najlepšie, čo je pre vás dobré. Ak máte chuť ísť na prechádzku, choďte. Ak máte chuť meditovať, zameditujte si. Robte to, na čo máte chuť a potom dostanete chuť robiť aj veci, ktoré sú menej príjemné.
(AP)
Odporúčané články

Dnes, na Zelený štvrtok, sa začína Veľkonočné posvätné trojdnie, ktoré zahŕňa Zelený štvrtok, Veľký piatok a Bielu sobotu. Tieto dni sú pre kresťanov časom pripomienky smrti Ježiša Krista, jeho uloženia do hrobu a zmŕtvychvstania na Veľkonočnú nedeľu. Každý z nich nesie hlboký liturgický význam a bohatú symboliku.

Voňavý, sýty a jednoduchý na prípravu – zemiakový guláš s klobásou a vajíčkom je klasikou, ktorá zasýti celú rodinu. Vďaka kombinácii tradičných surovín, ako sú zemiaky, údená klobása a sladká paprika, vytvoríte jedlo plné chuti, ktoré sa výborne hodí na chladnejšie dni aj ako jedlo na cesty. Navyše, guláš prirodzene zahustia zemiaky a osvieži ho nasekaná petržlenová vňať.

Veľkonočné sviatky sú príležitosťou na rodinné stretnutia, ktoré sprevádza chutné pohostenie. Ak chcete tento rok vyniknúť a ponúknuť niečo iné ako tradičné jedlá, prinášame tri recepty, ktoré zaručene zaujmú vašich hostí. Mrkvová torta, jarná roláda a jednohubky s medvedím cesnakom prinesú na stôl sviežosť, originalitu a lahodnú chuť.