Skauti priviezli Betlehemské svetlo, ktoré predstavuje symbol pokoja, lásky a mieru
V sobotu (10. 12.) večer Slovenskí skauti priviezli na Slovensko Betlehemské svetlo, ktoré predstavuje symbol pokoja, lásky a mieru, ktoré prevzali od rakúskych skautov počas slávnostnej ceremónie v kostole Neuottakring vo Viedni. Skauti posielajú svetlo na naše východné hranice a dúfajú, že prinesú nádej ľudom, ktorí žijú na Ukrajine. Včera (11. 12.) ráno odovzdali Svetlo počas svätej omše v Poprade poľským a poobede aj ukrajinským skautom. Informoval o tom v tlačovej správe koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku Marián Suvák.

Betlehemské svetlo putovalo z Viedne do Popradu, kde ho náčelník Slovenského skautingu Ján Mitrík spolu so skautmi odovzdali na sv. omši poľským skautom.
Následne Betlehemské svetlo priniesli k ukrajinským hraniciam, kde si ho prevzali Ukrajinský skauti. „Je to silný moment, keď po náročnom pandemickom období čelíme ďalšej neľahkej situácii. Som rád, že sa po aktívnej spolupráci s ukrajinskými skautmi z leta môžeme opäť stretnúť a aspoň takto symbolicky priniesť na Ukrajinu nádej, lásku a mier. Chceme vyslať do celého sveta odkaz, že mier je silnejší ako zloba vojny,” povedal náčelník Slovenského skautingu.
V utorok 13. decembra skauti prinesú Betlehemské svetlo do Prezidentského paláca, kde si ho prevezme prezidentka SR Zuzana Čaputová. Pôjde o jedno z prvých oficiálnych prijatí svetla z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme. V sobotu 17. decembra od skorého rána, budú skautské posádky roznášať vlakmi Betlehemské svetlo po celom Slovensku, doručia ho do viac ako 300 miest a obcí. Skauti sa snažia pripraviť súhrnnú informáciu v podobe interaktívnej mapy, aby ľudia vedeli, kde všade bude Betlehemské svetlo k dispozícii na odpálenie. Betlehemské svetlo postupne prinesú do domácností, nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti a kostolov, aby mohlo dotvárať atmosféru Vianoc.
Zdroj: SITA mt, kg
Odporúčané články

Chrumkavé na povrchu, voňavé a mäkké vo vnútri – zemiakové placky, známe aj ako harule, patria medzi tradičné jedlá slovenskej kuchyne, ktoré nikdy nesklamú. Pripravte si ich jednoducho doma podľa overeného receptu, ktorý zvládnete aj bez kulinárskeho majstrovstva.

Voňavý, sýty a jednoduchý na prípravu – zemiakový guláš s klobásou a vajíčkom je klasikou, ktorá zasýti celú rodinu. Vďaka kombinácii tradičných surovín, ako sú zemiaky, údená klobása a sladká paprika, vytvoríte jedlo plné chuti, ktoré sa výborne hodí na chladnejšie dni aj ako jedlo na cesty. Navyše, guláš prirodzene zahustia zemiaky a osvieži ho nasekaná petržlenová vňať.

Granadír patrí medzi ikonické jedlá domácej kuchyne, ktoré vynikajú jednoduchosťou, chuťou aj nostalgiou. Zemiaky, cestoviny a dobre opečená cibuľka vytvárajú dokonalú kombináciu, ktorá nasýti a poteší. Pripravuje sa z bežných surovín a zvládne ho aj kuchár-začiatočník.