Strašiak všetkých rodičov. Prvá pomoc pri prehriatí či úpale u dieťaťa
Polícia dáva do pozornosti, že práve deti patria medzi najohrozenejšie skupiny, ktoré sa dokážu rýchlo prehriať. Môže za to potlačený pocit smädu, ktorý sa u nich líši od dospelého človeka. Už pri prvých príznakoch netreba na nič čakať a konať.
Ako uvádza polícia na svojej sociálnej sieti, deti majú potlačený prirodzený pocit smädu, na základe čoho reagujú na smäd až po prvých príznakoch prehriatia či úpalu. ,,U novorodencov nie je vyvinutá termoregulácia a strata tekutín pre nich znamená skutočné ohrozenie zdravia,” informuje polícia. Staršie deti zase môže potrápiť horúčka či zvracanie, ktoré ich na niekoľko dní pripútajú na lôžko.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Lekárka radí: Čo robiť ak vás poštípe komár, ovad či jedovatý had?
Úpal a prehriatie
Úpal, známy tiež ako tepelná mozgová príhoda, je závažným zdravotným stavom, ktorý sa vyskytuje, keď telo nadmerne stráca tekutiny a nedokáže sa ochladiť. Tento stav môže spôsobiť poškodenie orgánov a tkanív, najmä mozgu, kvôli neschopnosti tela udržiavať normálnu telesnú teplotu.
Príznaky úpalu môžu zahŕňať:
- Vysoká telesná teplota
- Horúčka až 40 °C
- Závraty a slabosť
- Zrýchlený pulz a dýchacie ťažkosti
- Návaly tepla, červena a horúca pokožka
- Mdloby a dezorientácia
- Zápcha alebo hnačka
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Na ktorých miestach v Košiciach sa dokážete schladiť počas horúcich dní?
Prehriatie tela, známe aj ako hypertermia, je zdravotný stav, ktorý nastáva, keď telesná teplota stúpa nad normálnu úroveň kvôli nadmernému teplu. Tento stav môže mať rôzne príčiny, vrátane nadmerného fyzického namáhania v horúcom prostredí, pobytu v extrémnych teplotách alebo kombinácie vysokých teplôt a vysokého stupňa vlhkosti.
Medzi príznaky prehriatia tela patria:
- Vysoká telesná teplota
- Zrýchlený pulz a dýchacie ťažkosti
- Slabosť a únava
- Závraty a nevoľnosť
- Zmeny správania, ako je zmätok a podráždenosť
- Horúčava až začervenanie kože
Ako postupovať pri prehriatí ogranizmu?
- Dieťa uložte do chladnej tichej miestnosti, vyzlečte ho a aplikujte zábaly. Uterák či inú látku namočte do cca 18 °C vody. Príliš studená voda by mohla spomaliť prirodzené odparovanie tepla z tela smerom von.
- Teplotu zrážajte pomaly, okrem zábalov aj ovievaním a podávaním malého množstva tekutín.
- Pri dehydratácii nie je vhodná čistá voda. Lepšie sú minerálky, riedené ovocné šťavy, prípadne roztok minerálov či solí.
- Nepodávajte lieky na teplotu.
- V kritických stavoch dieťa upadá do bezvedomia. Vtedy je nutné volať okamžite záchranku.
(NM)
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.