Stredoeurópsky unikát – spoznajte históriu košických lesov
Stromy sú nevyhnutné pre náš život. Spevňujú pôdu, poskytujú nám drevo, zachytávajú vlahu, sú útočiskom pre zvieratá. Dávajú nám to najdôležitejšie – kyslík. Ak nebudú stromy, nebude kyslík, a teda ani život. Lesy by sme mali chrániť a nie ničiť. Nahliadnime do histórie našich Mestských lesov.
Lesné hospodárstvo mesta Košice zohrávalo v živote obyvateľov od nepamäti významnú úlohu. História mesta je úzko spätá s rozľahlými lesmi v jeho okolí. Prvá zmienka o lesnom majetku Košíc sa spomína v zachovaných listinách už z polovice 13. storočia.
Pod palcom uhorského kráľa
Niekedy sa naše lesy spomínajú aj pod názvami ako „čierny les“ (silva nigra) alebo „veľký les“ (silva magna). Tieto označenia v listinách poukazujú na rozsiahlosť lesných komplexov medzi Košicami a Gelnicou. Lesné pozemky sa rozprestierali až v troch župách – Spišskej, Šarišskej a Abovskej. Les bol pôvodne vlastníctvom uhorského kráľa Bélu IV. (korunovali ho už ako 8-ročného). Košickým kolonistom umožnil jeho užívanie, mohol ho však odpredať alebo ho niekomu za zásluhy aj darovať.
Násilne zabrané lesy
Na prelome 13. a 14 storočia územie Vyšných Košíc násilím dočasne získal palatín Omodej so svojimi synmi. Na vrchu Hradová nechal postaviť na mieste staršieho (pravdepodobne) dreveného hradiska kamenný hrad, z ktorého až do svojej porážky v bitke pri Rozhanovciach v roku 1312 podnikali lúpežné výpady na mesto (Nižné) Košice. Mešťania však nenávideného utlačovateľa Omodeja zavraždili.
Neskôr v roku 1376 kráľ Ľudovít I. venoval obce Nižný a Vyšný Klatov spolu s ich lesnými majetkami do vlastníctva Košíc. Od roku 1397 sa k nim pridali aj majetky obce Ťahanovce, potom aj časť majetkov Myslava. Mesto ich celé získalo začiatkom 15. storočia.
S dejinami našich lesov sú späté aj obce v okolí Košíc. V rokoch 1347 – 1364 nechal pán hradu Sokoľ vyklčovať les na severnom okraji územia Vyšných Košíc. Usadil tam svojich poddaných a založil dedinu Kavečany. Mesto Košice túto dedinu získalo darovaním od uhorského panovníka Žigmunda Luxemburského v roku 1423.
Najväčší majetok mesta v Uhorsku
Ako odmenu za financovanie cisárových vojen v Poľsku a Litve daroval Žigmund Luxemburský mestu Košice spolu s hradom Sokoľ aj šarišské obce (Sokoľ, Tepličany, Kostoľany, Malá Vieska, Malá a Veľká Lodina, Rokycany, Suchá Dolina, zaniknutá osada Stredná Lodina a dnes už vodnou nádržou zatopená obec Ružín). Na prelome 15. storočia mesto získalo kúpou Bašku a Kalšu. V tom istom období panovník daroval Košiciam Zlatú Idku spolu s právom dolovať zlato a striebro. Pozemkový majetok mesta Košice sa postupne stal najväčším v bývalom Uhorsku. Koncom 19. storočia dosiahli mestské lesy výmeru 29 876,3 katastrálnych jutár (52 414 hektárov).
V 20. storočí sa lesný majetok Košíc rozrástol o chotáre obcí Opátka, Kojšov a Jaklovce. Po 2. svetovej vojne prešla veľká časť lesov do vlastníctva štátu ako národný majetok. Hospodárili v nich lesné závody, ktoré boli súčasťou národného podniku Československé lesy.
Vlastný mestský podnik
V roku 1992 sa mesto Košice ujalo svojich vlastníckych práv k lesnému majetku po viac ako 40-ročnej pauze, počas ktorej boli lesy v užívaní štátu. Od roku 1993 mesto hospodári na lesnom majetku prostredníctvom vlastného podniku Mestské lesy Košice a.s. „Poslaním podniku je zachovanie a zveľaďovanie lesného majetku mesta Košice pri rešpektovaní zásad trvalo udržateľného hospodárenia,“ povedal Miroslav Tököly, ekonomický námestník podniku Mestských lesov. Jeho zakladateľom a zároveň jediným spoločníkom je mesto Košice.
Lesný majetok sa dnes rozprestiera v najvýchodnejšej časti Slovenského Rudohoria a Čiernej hory v nadmorskej výške 200 – 1 200 m.n.m. Hospodárske využívanie lesov súviselo počas dlhej histórie s baníctvom a hutníctvom v regióne Košíc. Dnes je druhým najväčším lesným majetkom v strednej Európe o výmere 19 432 ha.
Vedeli ste?
- Najväčšie zastúpenie (až 54%) v košických lesoch má buk lesný
- Najvyšším stromom v košických lesoch je buk. Týči sa do výšky 42 metrov. Nájdeme ho v Národnej prírodnej rezervácii Bokšov
- Na území košických lesov sa nachádzajú Národné prírodné rezervácie: Humenec, Vozárska, Bokšov, Sivec, Bujanovská dubina a prírodná rezervácia Vysoký vrch
- Košické lesy sú domovom rôznych druhov flóry európskeho významu: kosatec bezlistý uhorský, poniklec slovenský, poniklec veľkokvetý
- Na území lesov žijú aj zvieratá európskeho významu. Sú domovom fúzača veľkého, vydry riečnej, vlka dravého aj viacerých druhov netopierov
- Strom pohltí za rok až 4 kilogramy oxidu uhličitého
- Jeden strom denne vyprodukuje 180 litrov kyslíka
(ML, EH)
foto: meles
Odporúčané články
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.