Svätý Štefan – muž služby, viery a odpustenia
Na druhý deň po slávnosti Božieho narodenia si cirkev každoročne pripomína svätého Štefana, prvého kresťanského mučeníka. Tento sviatok, zavedený okolo roku 380, symbolicky dopĺňa Vianoce a pripomína vieru, odvahu a ochotu odpúšťať.

Štefan bol prvým kresťanom, ktorý položil život za Kristovo učenie. Ukameňovali ho Židia po tom, ako vyhlásil, že Ježiš Kristus je Božím synom. Svojou poslednou vetou „Pane, nezapočítaj im tento hriech“ demonštroval nezlomnú vieru a lásku k nepriateľom.
Štefan patril medzi prvých sedem diakonov, ktorých apoštoli poverili starostlivosťou o chudobných, chorých a o rozdeľovanie milodarov sirotám a vdovám. Diakoni, čo znamená „služobníci“, zastávali kľúčovú úlohu v prvotnej cirkvi, kde ich povinnosťou bolo praktické napĺňanie sociálneho poslania.
Aj dnes si tradícia diakonátu zachovala svoju významnú rolu – ide o nižší stupeň svätenia, na ktorý sa viažu úlohy ako pochovávanie, krst či sobášenie, no bez možnosti slúžiť omšu. Táto služba pripomína Štefanovo poslanie byť mostom medzi duchovnou a praktickou pomocou.
Meno Štefan pochádza z gréckeho „korunovaný“, čo symbolicky odkazuje na jeho mučeníctvo. V našom regióne sa sviatok svätého Štefana spája s návštevami, vinšovaním a koledovaním. Popoludnia tradične patrili divadelným predstaveniam, večery zase svätoštefanským zábavám, ktoré zdôrazňujú radosť z ukončenia pôstneho obdobia Adventu.
(FG)
Odporúčané články

Kresťania si 25. marca pripomínajú sviatok zázračného počatia Ježiša Krista. Slávnosť Zvestovania Pána pripomína moment, keď sa Boh stal človekom.

Granadír patrí medzi ikonické jedlá domácej kuchyne, ktoré vynikajú jednoduchosťou, chuťou aj nostalgiou. Zemiaky, cestoviny a dobre opečená cibuľka vytvárajú dokonalú kombináciu, ktorá nasýti a poteší. Pripravuje sa z bežných surovín a zvládne ho aj kuchár-začiatočník.

V jarných a letných mesiacoch budú po slovenských cestách opäť jazdiť špeciálne autá, ktoré budú zachytávať panoramatické snímky pre službu Street View.