Umývanie zubov môže byť nočná mora

V predchádzajúcich článkoch sme vysvetľovali, že fóbiu môže mať človek z čohokoľvek. Pre niekoho môže byť dokonca aj čistenie zubov nočnou morou, a to práve preto, lebo má špecifický strach. Zubná kefka, zubná pasta, ústna voda a dokonca aj špáradlo dokáže spôsobiť nepríjemnosti.
Odontarrupofóbia
Strach z umývania zubov sa nazýva odontarrupophobia. Podľa urbandictionary.com sa pôvod tejto fóbie tiahne do roku 1969, kedy bol zaznamenaný prvý prípad strachu zo zubnej kefky: „Dajte tú zubnú kefku odo mňa preč! Neviete, že mám odontarrupophobiu?“ Fóbia z umývania zubov alebo zubných kefiek, môže byť spojená s nepríjemnou návštevou zubára, a preto si človek vytvorí iracionálny strach. Najčastejšie sa tento typ fóbie vyskytuje u detí.
Dentofóbia
Všeobecne dobre známa fóbia zo zubárov trápi naozaj mnohých. Niektorých trápi strach zo zubára ako osoby. Syndróm bieleho plášťa dokonca spôsobuje strach zo všetkých doktorov. Iný sú pri návšteve zubára vystresovaný z ihiel alebo bolesti, ktorá im môže byť spôsobená. Nepríjemnosti spôsobuje aj zvuk vŕtania alebo známy pach.
Dentoskalpofóbia
Dokonca aj obyčajná vec ako špáradlá môže spôsobovať fóbiu. Ako je zvykom pri iných fóbiách, strach môže prameniť z nepríjemnej skúsenosti. Nepríjemné pocity sa môžu dostaviť aj kvôli krvácaniu ďasien po použití špáradla. Iným je špáradlo vyslovene nepríjemné a nechcú sa ho ani dotýkať.
Nenávisť k umývaniu alebo všeobecne čisteniu zubov môže byť spôsobená aj týmito fóbiami. Nie vždy je to spôsobené nepríjemným zážitkom. Na každej fóbii sa dá pracovať. Vedeli ste, že ľudia sa môžu obávať aj dlhých slov?
(VT)
Odporúčané články

Kvetná nedeľa, ktorá tento rok pripadá na 13. apríla, je v poradí šiestou pôstnou a zároveň poslednou nedeľou v 40-dňovom období veľkého pôstu, ktorý sa začal Popolcovou stredou. Táto nedeľa je známa i pod názvom Palmarum – podľa palmových ratolestí, ktorými ľudia v Jeruzaleme radostne vítali prichádzajúceho Ježiša Krista. Nedeľa sa však nazýva aj Pašiová (odvodené z latinského passio – utrpenie). V kresťanských chrámoch sa čítajú pašie.

Zeleným štvrtkom sa začína Veľkonočné posvätné trojdnie alebo triduum – Zelený štvrtok, Veľký piatok a Biela sobota. Všetky dni majú bohatý liturgický obsah a symboliku. Je to spoločné pomenovanie dní, v ktorých si cirkev pripomína Kristovu smrť na Veľký piatok, Krista uloženého v hrobe na Bielu sobotu a Kristovo zmŕtvychvstanie na Veľkonočnú nedeľu.

Veľkonočná nedeľa je pre katolíkov najvýznamnejším sviatkom, kedy si pripomínajú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista, víťazstvo nad smrťou a zavŕšenie jeho vykupiteľského diela. Kristova duša sa spojila s osláveným telom, ktoré napriek ranám ukrižovania nepodliehalo obmedzeniam času a priestoru. Pravoslávni veriaci na Slovensku však v tento deň oslavujú Kvetnú nedeľu, pripomínajúcu Ježišov vstup do Jeruzalema, a Veľkú noc budú sláviť o týždeň neskôr.