Urbanova veža odhaľuje svoju pôvodnú krásu
Sedem mesiacov bola národná kultúrna pamiatka Urbanova veža zahalená lešením. Po obnove a reštaurovaní strechy a fasády až po prvé nadzemné podlažie sa opäť zaskvie v pôvodnej kráse.
V piatok (9. 10. 2020) začala demontáž lešenia. Je bodkou za prvou etapou finančne i odborne náročných prác, ktoré majú pamiatke vrátiť jej historickú tvár z obdobia pred rekonštrukciou v roku 1967, ktorú si vyžiadal zničujúci požiar 3. decembra 1966.
Ďalším krokom je obnova strechy nad arkádami. Po nej bude nasledovať druhá etapa – obnova priestoru pod arkádami, vrátane reštaurovania vzácnych náhrobných kameňov osadených do stien veže.
Nezisková organizácia Perly gotickej cesty, ktorá získala na medzinárodný projekt 536-tisíc eur z fondov Európskej únie, plánuje aj obnovu interiéru pamiatky. Dodávateľom je spoločnosť Villard, ktorá pracovala okrem iného na obnove Dómu sv. Alžbety, Kaplnky sv. Michala (získala cenu Fénix za najlepšie zrekonštruovanú pamiatku na Slovensku za rok 2006), Malej scény Štátneho divadla (Štúdio Smer), budovy Východoslovenského múzea, Kostola premonštrátov a ďalších pamiatok nielen v Košiciach.
[ad][/ad]Odporúčané články

Deti čakajú letné prázdniny, počas ktorých často trávia čas bez dozoru rodičov. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) preto upozorňuje na riziká v online prostredí a prináša rady, ako deti chrániť pred nevhodným obsahom, podvodmi či online predátormi.

Dnes 5. júla si Slovensko každoročne pripomína príchod solúnskych bratov Konštantína (neskôr Cyrila) a Metoda na územie Veľkej Moravy. Ich misia v roku 863 sa stala základom nielen duchovného, ale aj kultúrneho a vzdelanostného rozvoja slovanských národov.

Špenátové halušky s opečenou slaninou a cesnakom spájajú tradičný slovenský pokrm s čerstvou chuťou zelene. Jednoduché zemiakové cesto doplnené špenátom, chrumkavá slanina a voňavý cesnak vytvárajú dokonalú kombináciu pre výdatný obed či večeru, ktorá zahreje a zasýti.