Viete, do ktorej zbernej nádoby treba vyhodiť použité rúška?
Slovensko aktuálne zažíva jedno z najťažších období svojej samostatnej histórie. Pandémia nebezpečného koronavírusu donútila nejedného z nás kompletne zmeniť životné priority a jednou z nich je aktuálne aj ochrana vlastného zdravia.
K tomuto prísnemu opatreniu pristupujú mnohí zodpovedne. Zdržujú sa v domácich karanténach, minimalizujú socializáciu s ostatnými, pomáhajú druhým, pokiaľ pomôcť vedia a, samozrejme, nechýbajú ani ochranné rúška.
[article slug=”fotopostup-nekaslite-na-ludi-ale-do-ruska-krok-po-kroku-ako-si-ho-usit”][/article]Nezabúdajte na správnu likvidáciu
Najmä rúška na tvár sú aktuálne najväčším nedostatkovým tovarom. Do behu sa dostávajú aj jednorazové rúška, ktoré ale svoju ochrannú funkciu spĺňajú len niekoľko hodín a nemožno ich použiť viackrát. Čo s takýmito rúškami treba spraviť?
Zásoby v lekárňach či iných špecializovaných obchodoch sa veľmi rýchlo míňajú. Mnohí sa preto podujali aj na vlastnoručnú výrobu.
Použité jednorazové rúško alebo ktorékoľvek iné, ktoré už svoj účel splnilo a nie je možné ho používať naďalej, treba dôkladne zlikvidovať. A práve pri likvidácii mnohí obyvatelia (nielen) Slovenska zabúdajú na ekologický rozmer. Nech je totiž rúško z akéhokoľvek materiálu, patrí len do jednej zbernej odpadovej nádoby.
[ad][/ad]Do akého odpadu patria?
Aj v prípade recyklácie (pre niekoho) obyčajného rúška platia zásady a usmernenia, ktoré stanovil hlavný hygienik a informuje o nich na svojom webe aj Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky.
Ako sa ďalej na webe uvádza a čo možno mnohí nevedeli, tak použité rúška či respirátory v žiadnom prípade nepatria do triedeného odpadu. Nech sú vyrobené z akéhokoľvek materiálu, vyhadzujú sa do nevytriedeného komunálneho odpadu. Nezáleží pri tom na tom, či obsahujú alebo neobsahujú súčiastky aj z iných materiálov.
[article slug=”v-kosiciach-pribudli-nove-plastove-kontajnery-na-ruska”][/article]• Použité rúška či respirátory treba dať do plastovej tašky, vreca, …. a pevne uzavrieť.
• Vrece či tašku treba vyhodiť do nevytriedeného komunálneho odpadu (čierny kontajner).
• Použité rúška či respirátory v žiadnom prípade nepatria do triedeného odpadu.
• Samozrejme si umyť ruky a postupovať podľa všetkých hygienických pravidiel.
Pozor aj na použité vreckovky
Nejde však len o spomínané rúška či respirátory. Odpadom, ktorý taktiež nepatrí medzi triedený, sú napríklad aj použité papierové vreckovky či servítky. Toto všetko, aj keď je zo špecifického materiálu, ktorý možno v niektorých šepciálnych prípadoch recyklovať, treba hádzať do nádob s komunálnym odpadom.
Napokon, použité papierové vreckovky do nádob s papierovým odpadom nepatria ani za normálnych okolností.
(Zdroj: interez.sk, minzp.sk)
Čítajte aj:
- Zvykáme si na rúška
- Košičania si vyrábajú rúška sami
- Z kaviarne dielňa na rúška
- Vyrobené rúška budú môcť ľudia doniesť do nových kontajnerov
- Rúška šijú aj väzni v košických väzniciach
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.