Výskum košických psychológov: Seniori prežívajú koronakrízu skôr pozitívne
Výskumný tím z Katedry psychológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach od začiatku koronakrízy na Slovensku realizuje výskum s cieľom zistiť, ako občania našej krajiny vnímajú a prežívajú aktuálnu situáciu, ako ju zvládajú a aké preventívne opatrenia dodržiavajú. Hlavný výskumný zámer v týchto dňoch rozšírili o psychologické aspekty vnímania hrozby koronavírusu u senioriek a seniorov.
Seniori sú najohrozenejšou skupinou obyvateľstva pri šírení ochorenia Covid-19. Pre starších ľudí môže byť súčasná situácia navyše zdrojom stresu, a to nielen z obavy o vlastné zdravie, ale aj z dôvodu vynútenej zmeny doterajšieho životného štýlu, ktorú si vyžiadali preventívne opatrenia vlády.
Mnohí seniori sú nedobrovoľne izolovaní od svojich blízkych, čo môže viesť k zvýšenému pocitu osamelosti a negatívne ovplyvniť ich psychické zdravie.
Cieľom výskumu je objasniť, ako vzniknutú situáciu vnímajú, prežívajú a zvládajú práve dôchodcovia a seniori. „Výskum robíme online formou a doteraz sa na ňom zúčastnilo 525 senioriek a seniorov z celého Slovenska vo veku od 61 do 93 rokov,“ povedala členka vedeckého tímu Miroslava Köverová. Na tejto etape výskumu sa ďalej podieľajú aj Beáta Ráczová a Bibiána Kováčová-Holevová.
[ad][/ad]Dodržujú preventívne opatrenia
Podľa predbežných zistení sa nákazy obáva 19,2 % seniorov, žiadne či len minimálne obavy z nákazy má 29 % opýtaných. Približne 20 % seniorov si zhodne myslí, že ochorenie Covid-19 je veľmi nebezpečné pre nich osobne aj pre ich rodinu, známych a ľudí na Slovensku.
Pozitívnym zistením je, že takmer všetci respondenti – až 98,9 % – dodržiavajú preventívne opatrenia: používajú ochranné rúško, dodržiavajú vzdialenosť najmenej jeden meter od iných ľudí (98,3 %), vyhýbajú sa účasti na verejných podujatiach, napr. aj na svätej omši (98,3 %), miestam s vysokou koncentráciou ľudí, napr. mestskej hromadnej doprave (97,6 %), ale aj kontaktu s tými, ktorí vykazujú príznaky chrípky či nádchy (96,8 %).
Až 93,3 % účastníkov výskumu uviedlo, že chodí nakupovať iba v nevyhnutnom prípade – 86 % v čase vyhradenom pre seniorov, teda medzi 9. a 12. hodinou. Zaujímavým zistením je, že lekára kontaktuje telefonicky a e-recepty využíva až 83,2 % seniorov.
Tretina seniorov izoláciu prežíva negatívne
„Z výsledkov výskumu ďalej vyplýva, že pre viac ako dve tretiny oslovených nie je dodržiavanie preventívnych opatrení vôbec obťažujúce ani náročné. Necelé 4 % vnímajú dodržiavanie preventívnych opatrení za veľmi obťažujúce a veľmi náročné,“ hovorí M. Köverová.
Približne tretina seniorov negatívne prežíva izoláciu spojenú s karanténou – 31,8 % chýba spoločnosť a 26,3 % sa cíti izolovane od ostatných. Naopak, až 23 % seniorov uviedlo, že spoločnosť im nechýba a dokonca až 35,4 % sa necíti izolovane.
V emocionálnom prežívaní prevažovali pozitívne emócie nad negatívnymi, väčšina seniorov sa cíti dobre. „Uvádzali, že často alebo takmer stále prežívajú pokoj, spokojnosť, uvoľnenie a šťastie. Časté alebo takmer neustále prežívanie negatívnych emócií priznalo výrazne nižšie percento opýtaných,“ dodáva psychologička.
Pozitívnym zistením je, že až 70,5 % seniorov je presvedčených, že situáciu dokážu zvládnuť. Väčšiu mieru pomoci okolia potrebujú seniori, ktorí priznávajú, že pociťujú bezmocnosť (5,9 %). Aktuálnu situáciu vôbec nedokáže zvládnuť len 4,2 % seniorov.
• Na prieskume sa zúčastnilo 525 seniorov z celého Slovenska vo veku 61 až 93 rokov.
• Nákazy sa obáva 19,2 % a žiadne či minimálne obavy z ochorenia má až 29 % opýtaných.
• Aktuálnu situáciu vôbec nedokáže zvládnuť len 4,2 % seniorov.
• Až 86 % slovenských seniorov nakupuje iba vo vyhradenom čase, teda medzi 9. a 12. hod.
• Lekára kontaktuje telefonicky a e-recepty využíva až 83,2 % slovenských seniorov.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.