tip od čitateľa
10.08.18

Za Ťahanovcami sa skrýva tajomný tunel

foto: Tomáš Hrivňák

Máloktorý z Košičanov vie, že za obcou Ťahanovce stojí starý železničný tunel. Postavili ho približne v roku 1870 ako súčasť Košicko-bohumínskej železnice.

Koncom druhej svetovej vojny ho takmer zbúralo niekoľko výbuchov. Zaslúžili sa o to nemecké vojská, ktoré v ňom pri ústupe odpálili viacero náloží. Po vojne bol zrekonštruovaný, no po desiatich rokoch prevádzky ho vystriedal dvojkoľajový tunel hneď vedľa.

reklamná správa

„Tento takmer tristo metrov dlhý tunel v dnešnej dobe síce chátra, no v jeho blízkosti je aj v tomto horúcom letnom počasí príjemná klíma,“ opisuje tunel náš čitateľ Michal Kunder. Dodáva, že prípadným záujemcom o históriu ponúkne táto historická stavba „okrem príjemného schladenia aj strašidelné dobrodružstvo“. My síce vzhľadom na momentálny stav tunela jeho vnútornú prehliadku neodporúčame, no dobrodružstvom môže byť aj samotné pátranie po ňom. 

Kvôli príjemnému chládku a stabilnej teplote tunel v minulosti slúžil aj ako sklad ovocia a zeleniny podniku Zelovoc. Informuje o tom oficiálna internetová stránka obce Ťahanovce. Po Nežnej revolúcii začal chátrať a na oboch svojich portáloch ho zatarasili kovovými bránami. Tie však po rokoch zmizli a jeden zo vstupov je v dnešnej dobe zavalený.

(TOH)

reklamná správa

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím