Košická Liberta realizuje cezhraničný projekt Všetkým zazvonilo
Medzinárodná otváracia konferencia k cezhraničnému projektu Všetkým zazvonilo – protokol včasnej detskej intervencie a integrovaného školského vzdelávania pre osoby so zdravotným postihnutím sa dnes koná v Košiciach. Na podujatí sa zúčastňujú zástupcovia z Maďarska, Rumunska a Slovenska. Informoval o tom na tlačovej besede Štefan Ferencsik, koordinátor projektu z centra Liberta, nezisková organizácia, Košice.
Centrum Liberta sa stalo partnerom v projekte s názvom Všetkým zazvonilo spolu s maďarským združením Down so sídlom v Nyíregyháze a organizáciou Arcidiecézna Charita v Satu-Mare z Rumunska. Projekt je financovaný v rámci programu ERASMUS+ Strategické partnerstvo/Vzdelávanie.
Cieľom projektu je geografické rozšírenie programu Všetkým zazvonilo na Maďarsko, Rumunsko a Slovensko, ako aj rozšírenie súčasného protokolu Všetkým zazvonilo o metodiku včasnej intervencie, vytvoriac tak komplexnú metodiku včasného, predškolského a školského rozvoja a vzdelávania. Dlhodobým cieľom je integrácia hendikepovaných detí, ktoré sa zúčastnili aktivít včasného rozvoja v rámci programu včasnej intervencie do vzdelávacieho systému materských škôlok a škôl.
„Na strane druhej ide nám aj o senzibilizáciu väčšinovej spoločnosti k faktu, že takíto ľudia existujú a aby ich akceptovali, a nie marginalizovali,“ povedal Ferencsik. Účastníkmi konferencie sú predovšetkým pedagógovia špeciálnych a bežných škôl, ale aj od odborníci z iných sfér starostlivosti o deti.
Počas desiatich týždňov sa vyberie jedno dieťa s postihnutím, ktoré počas tohto obdobia príde do bežnej školy, kde bude absolvovať vybranú vyučovaciu hodinu. Vytvorí sa spoločný produkt v podobe metodiky. Dodal, že niektorí títo ľudia majú veľké nadanie v niektorých oblastiach – napríklad vo výtvarníctve, hudby, ale aj iných oblastiach, pričom je častokrát väčšie ako u zdravej populácie, a treba ho rozvíjať.
„Snahou je nájsť spôsoby na uľahčenie integrácie ľudí s postihnutím do väčšinovej spoločnosti počnúc včasnou intervenciou v detskom veku až po ich integráciu do bežných škôl. Včasná intervencia je zásah do života rodiny s postihnutým dieťaťom v smere pomoci a zlepšenia podmienok v tejto rodine, či už v zdravotníckej sfére, sociálnej oblasti, alebo v oblasti školstva,“ povedal Ferencsik. Podľa neho by mal projekt odhaliť, kde sú problémy integrácie takýchto detí – či je to zo strany pedagógov, v samotnom systéme školstva, alebo je to otázka financovania.
Ferencsik uviedol, že ide o pilotný projekt v rámci Slovenska, ktorý sa bude realizovať v Košiciach a dúfa, že sa doň zapojí čo najviac škôl. Následne sa vypracujú vedecké štúdie a vyhodnotenie.
Na konferencii sa zúčastňuje aj učiteľka Jana Nemcová zo Súkromnej základnej školy na Užhorodskej ulici v Košiciach. Táto škola prvý raz otvorila prípravný ročník pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou.
Podľa jej názoru je vhodné, aby aj hendikepované deti navštevovali normálnu, a nie špeciálnu základnú školu, no treba ich na to vhodne pripraviť. Prínosom je to aj pre zdravé deti, ktoré sa takýmto prirodzeným spôsobom dozvedia, že sú aj iné deti a naučia sa brať ich úplne prirodzene. Pripustila, že pre učiteľa nie je ľahké, ak má pracovať s dvadsaťdvoma deťmi a pritom ešte medzi ne integrovať tri deti s hendikepom.
Niektoré tieto deti by potrebovali pedagogického asistenta, ktorého však zvyčajne nemajú a pedagóg má potom akoby zviazané ruky. Nemcová uviedla, že je len málo skúsenosti s integráciou postihnutých detí. Podľa jej vyjadrenia k nijakým výnimočným konfliktom medzi deťmi nedochádza, okrem tých bežných, zvyčajných. Deti s tým problém nemajú. Podľa nej to skôr dospelí bývajú predpojatí, deti s tým problém nemajú.
(SITA)
Ilustračné foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.