Košická Liberta realizuje cezhraničný projekt Všetkým zazvonilo
Medzinárodná otváracia konferencia k cezhraničnému projektu Všetkým zazvonilo – protokol včasnej detskej intervencie a integrovaného školského vzdelávania pre osoby so zdravotným postihnutím sa dnes koná v Košiciach. Na podujatí sa zúčastňujú zástupcovia z Maďarska, Rumunska a Slovenska. Informoval o tom na tlačovej besede Štefan Ferencsik, koordinátor projektu z centra Liberta, nezisková organizácia, Košice.
Centrum Liberta sa stalo partnerom v projekte s názvom Všetkým zazvonilo spolu s maďarským združením Down so sídlom v Nyíregyháze a organizáciou Arcidiecézna Charita v Satu-Mare z Rumunska. Projekt je financovaný v rámci programu ERASMUS+ Strategické partnerstvo/Vzdelávanie.
Cieľom projektu je geografické rozšírenie programu Všetkým zazvonilo na Maďarsko, Rumunsko a Slovensko, ako aj rozšírenie súčasného protokolu Všetkým zazvonilo o metodiku včasnej intervencie, vytvoriac tak komplexnú metodiku včasného, predškolského a školského rozvoja a vzdelávania. Dlhodobým cieľom je integrácia hendikepovaných detí, ktoré sa zúčastnili aktivít včasného rozvoja v rámci programu včasnej intervencie do vzdelávacieho systému materských škôlok a škôl.
„Na strane druhej ide nám aj o senzibilizáciu väčšinovej spoločnosti k faktu, že takíto ľudia existujú a aby ich akceptovali, a nie marginalizovali,“ povedal Ferencsik. Účastníkmi konferencie sú predovšetkým pedagógovia špeciálnych a bežných škôl, ale aj od odborníci z iných sfér starostlivosti o deti.
Počas desiatich týždňov sa vyberie jedno dieťa s postihnutím, ktoré počas tohto obdobia príde do bežnej školy, kde bude absolvovať vybranú vyučovaciu hodinu. Vytvorí sa spoločný produkt v podobe metodiky. Dodal, že niektorí títo ľudia majú veľké nadanie v niektorých oblastiach – napríklad vo výtvarníctve, hudby, ale aj iných oblastiach, pričom je častokrát väčšie ako u zdravej populácie, a treba ho rozvíjať.
„Snahou je nájsť spôsoby na uľahčenie integrácie ľudí s postihnutím do väčšinovej spoločnosti počnúc včasnou intervenciou v detskom veku až po ich integráciu do bežných škôl. Včasná intervencia je zásah do života rodiny s postihnutým dieťaťom v smere pomoci a zlepšenia podmienok v tejto rodine, či už v zdravotníckej sfére, sociálnej oblasti, alebo v oblasti školstva,“ povedal Ferencsik. Podľa neho by mal projekt odhaliť, kde sú problémy integrácie takýchto detí – či je to zo strany pedagógov, v samotnom systéme školstva, alebo je to otázka financovania.
Ferencsik uviedol, že ide o pilotný projekt v rámci Slovenska, ktorý sa bude realizovať v Košiciach a dúfa, že sa doň zapojí čo najviac škôl. Následne sa vypracujú vedecké štúdie a vyhodnotenie.
Na konferencii sa zúčastňuje aj učiteľka Jana Nemcová zo Súkromnej základnej školy na Užhorodskej ulici v Košiciach. Táto škola prvý raz otvorila prípravný ročník pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou.
Podľa jej názoru je vhodné, aby aj hendikepované deti navštevovali normálnu, a nie špeciálnu základnú školu, no treba ich na to vhodne pripraviť. Prínosom je to aj pre zdravé deti, ktoré sa takýmto prirodzeným spôsobom dozvedia, že sú aj iné deti a naučia sa brať ich úplne prirodzene. Pripustila, že pre učiteľa nie je ľahké, ak má pracovať s dvadsaťdvoma deťmi a pritom ešte medzi ne integrovať tri deti s hendikepom.
Niektoré tieto deti by potrebovali pedagogického asistenta, ktorého však zvyčajne nemajú a pedagóg má potom akoby zviazané ruky. Nemcová uviedla, že je len málo skúsenosti s integráciou postihnutých detí. Podľa jej vyjadrenia k nijakým výnimočným konfliktom medzi deťmi nedochádza, okrem tých bežných, zvyčajných. Deti s tým problém nemajú. Podľa nej to skôr dospelí bývajú predpojatí, deti s tým problém nemajú.
(SITA)
Ilustračné foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.