Prečo sa bojíme piatku trinásteho a prečo je číslo sedem šťastné? TOTO sú zaujímavosti o číselnej symbolike

Ľudstvo sa odjakživa zaujímalo o čísla a číselnú symboliku. Nachádzame ju všade, vo vzťahoch, v jedle, či v náboženstve. Mnohí máme číslo, ktoré nám prináša šťastie alebo smolu. Pôvod môžeme hľadať v histórii, mytológii a zvykoch rozličných kultúr.
Číslo 2
Toto číslo predstavuje typické duality ako napríklad “ja a ty”, “muž a žena”, “áno a nie”, “vľavo a vpravo”, “yin a yang”. Duálny prístup je v našich životoch úplne bežný, pretože väčšinou preferujeme takzvanú dvojsmernú logiku. Takéto čiernobiele vnímanie sveta znamená, že ak niečo nie je pravda, musí sa výhradne jednať o lož, a naopak.
Číslo 3
Trojka je známe mýtické a spirituálne číslo, často sa objavuje v povestiach a príbehoch. Tri želania, tri malé prasiatka, trikrát hádaj a mnoho ďalších slovných spojení patrí do nášho bežného slovníka. Matematik Plató napríklad zase videl symboliku v trojuholníku. Kresťanstvo má napríklad Svätú trojicu. Tretia hodina ráno sa často nazýva Diablova hodina. Mnohí veria, že o tomto čase sa prebúdza zlo a vysmieva sa zo smrti Ježiša, ktorý zomrel o tretej poobede. Vo väčšine hororov sa čas zastaví okolo tretej ráno, kedy temné bytosti a duchovia trápia hlavné postavy.
Číslo 7
Všetci dobre poznáme slovné spojenia, ako napríklad sedem divov sveta, sedem trpaslíkov, sedem dní v týždni, sedem smrteľných hriechov. Matematik Alex Bellos sa zaujímal, ktoré číslo je všeobecne najobľúbenejšie. Vo svojom rozsiahlom výskume zistil, že obľube sa teší práve číslo sedem. Príťažlivosť tohto čísla je známa naprieč kultúrami. Napríklad podľa Biblie Boh vytvoril svet za šesť dní a na siedmy odpočíval. Typicky sa posledný deň v týždni spája s oddychom a relaxom.
Pokračovanie článku na ďalšej strane.

Odporúčané články

Slovenské modelky zaznamenali výrazný úspech na prestížnej svetovej modelingovej súťaži Miss Supertalent of the World & Fashion Week, ktorá sa konala v Južnej Kórei od 19. do 28. februára 2025. Absolútnou víťazkou sa stala Barbora Šuňavská, rodáčka z Levoče a študentka operného spevu na VŠMU v Bratislave.

Šúľance s makom patria medzi klasické domáce dezerty, ktoré si získali obľubu v slovenskej kuchyni. Ich príprava je jednoduchá a výsledok stojí za to – nadýchané zemiakové cesto, lahodná maková posýpka a voňavé maslo vytvárajú dokonalú kombináciu chutí.

Granadír patrí medzi ikonické jedlá domácej kuchyne, ktoré vynikajú jednoduchosťou, chuťou aj nostalgiou. Zemiaky, cestoviny a dobre opečená cibuľka vytvárajú dokonalú kombináciu, ktorá nasýti a poteší. Pripravuje sa z bežných surovín a zvládne ho aj kuchár-začiatočník.