Prvá slovenská paleontologická expedícia mieri do Iránu
Historicky prvú slovenskú paleontologickú výskumnú výpravu do Iránu pripravila Prírodovedecká fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (PF UPJŠ) v Košiciach v spolupráci s Fakultou baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) v Košiciach a univerzitou v iránskom Zanjane. Uviedol to na tlačovej besede vedúci expedície Martin Kundrát z Centra interdisciplinárnych biovied PF UPJŠ.
Ako spresnil, organizujú dlhodobý projekt zameraný na systematický výskum prehistorických organizmov a ekosystémov v málo prebádaných oblastiach západnej Ázie. Projekt je rozdelený na viacero častí. Úvodná časť expedície sa začne 1. marca tohto roku a potrvá približne dva týždne. Jej poznatky poslúžia pre prípravu stratégie a logistického zabezpečenia rozsiahlejších expedičných výprav v nasledujúcich rokoch. Martin Kundrát, jeho iránsky kolega Majid Mirzaie Ataabadi a Juraj Janočko z TUKE zostavili pracovnú skupinu zloženú z odborníkov UPJŠ v Košiciach, TUKE v Košiciach a iránskej univerzity v Zanjane. Náklady na prvú časť projektu sú okolo 10 000 eur.
„Cieľom je preskúmať oblasti s usadeninami z obdobia druhohôr a treťohôr, teda obdobia pred a po veľkom vymieraní, kedy došlo k zrážke Zeme s kométou. Jednou z hlavných priorít je prieskum rozsiahlych uloženín z obdobia jury, kedy bolo územie dnešného Iránu súostrovím izolovaným od vtedajších superkontinentov severnej a južnej pologule. Či tomu bolo vskutku tak, môžu potvrdiť nálezy doposiaľ neznámych foriem suchozemských živočíchov, napríklad dinosaurov,“ uviedol Kundrát.
Počas pobytu v Iráne pripravujú predstavitelia univerzity v Zanjane oficiálne prijatie slovenského tímu, na ktorom budú rokovať o budúcej vedecko-výskumnej spolupráci. Slovenských odborníkov pozvali aj na iránsku paleontologickú konferenciu, kde budú prezentovať niekoľko odborných prednášok.
Martin Kundrát je absolventom UPJŠ a počas svojho pôsobenia v zahraničí uskutočnil expedície v Patagónii, na Sibíri, v Iráne a Číne. Pred rokom a pol sa vrátil na Slovensko a začal pracovať v Centre interdisciplinárnych biovied PF UPJŠ. Po návrate nadväzuje na túto výskumnú tradíciu.
(SITA)
Foto: shutterstock
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.