Zoznam potravín, s ktorými by ste sa nemali deliť so psom
Asi každý majiteľ psa zažil alebo aj zažíva kňučanie či postávanie psa pri stole alebo aj tzv. psie oči od svojho štvornohého miláčika. Niektoré potraviny sú pre psy dobré a prospešné, avšak sú potraviny, ktoré sú pre nich nebezpečné. V tomto článku vám prinášame zoznam potravín, s ktorými by ste sa so svojim psom nemali deliť.
V minulom článku POZOR! Tieto potraviny sú pre vaše mačky nebezpečné sme vás informovali o surovinách, ktoré by mačky jesť nemali, pričom sme čitateľom priblížili príznaky, ktoré sa pri otrave objavujú. Rovnakým spôsobom sa to dá zistiť aj pri psoch. Po zjedení potravín toxických pre psov sa objavia rôzne príznaky, ktoré si pri jednotlivých potravinách opíšeme.
Slanina
Najväčším prekvapením je jednoznačne to, že slanina je pre psy nebezpečná. Nebezpečná je z dôvodu, že obsahuje veľké množstvo tuku a sodíka. Pes je pri konzumovaní týchto látok vystavený riziku pankreatitídy, vysokého krvného tlaku, obezity ale aj rakoviny hrubého čreva. Ak však váš pes slaninu miluje, môže ju dostať iba v malom množstve, najlepšie však, ak je slanina nízkotučná a s nízkym obsahom sodíka.
Káva a čaj
Nápoje ako káva a čaj ale aj ďalšie, ktoré obsahujú kofeín, sú nie len pre psy, ale pre všetky zvieratá veľmi nebezpečné. Tieto nápoje spôsobujú hypertenziu, abnormálne srdcové rytmy, zvýšenú telesnú teplotu a záchvaty. Niekoľko kvapiek rozliatej kávy psa neotrávi, avšak požitie aj malého množstva usadeniny z kávy alebo čajového vrecúška s obsahom kofeínu môže malé plemená psov aj zabiť.
Hrozno a broskyne
Medzi ovocie, ktoré psy nemôžu jesť, patrí aj hrozno. Pre psy je toto ovocie toxické. Ak by váš pes skonzumoval hrozno, mohlo by dôjsť k zvracaniu a strate chuti do jedla. Okrem toho by mohlo dôjsť aj k hnačke, bolesti brucha, depresii či chveniu. Pri týchto príznakoch už ide o vážny stav, kedy vášmu psovi môžu zlyhať obličky.
Okrem hrozna sú nebezpečné aj broskyne. Dužina broskyne síce obsahuje množstvo vlákniny a vitamínu A, ale jej jadro obsahuje kyanid. Kyanid je látka, ktorá zasahuje do bunkového transportu kyslíka. Ak na vašom psovi spozorujete rozšírené zrenice, červené ďasná či ťažkosti s dýchaním, je možné, že sa otrávil kyanidom. Rovnaký problém predstavujú aj ďalšie druhy ovocia obsahujúce kôstky, napr. čerešne či slivky.
Cibuľa
Psy by nemali jesť ani cibuľu a nezáleží na tom, či varenú alebo surovú. Cibuľa obsahuje látku tiosíran, ktorá spôsobuje hemolytickú anémiu. Medzi príznaky, ktoré sa pri hemolytickej anémii môžu objaviť, sú hnačky, vracanie, dýchavičnosť a letargia. Príznaky sa nemusia prejaviť hneď. Niekedy sa objavia až po 2 až 4 dňoch od požitia cibule. Pozor si treba dávať aj pri jedlách, pri príprave ktorých bola použitá cibuľa. Aj taká pizza či paradajková omáčka môže psovi spôsobiť ťažkosti.
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.