Zvláštny iracionálny strach zvaný melofóbia. Viete, čo je predmetom tohto strachu?
Fóbia, ako iracionálny strach trápi mnohých. Mať z niečoho, aj keď naozaj zvláštneho, strach je úplne bežné. Strach z krvi patrí medzi tie bežnejšie, ale čo taká gefyrofóbia alebo fobofóbia? Aj o týchto fóbiách sa môžete dočítať v našich článkoch. V dnešnom článku vám prinášame význam strachu zvaného melofóbia.
Melofóbia v skratke a jasne, je strach z hudby alebo určitého druhu hudby. Už podľa názvu, ktorý pochádza z gréckeho slova „melodia“ sa dá odvodiť, o aký strach ide. U niektorých môžu isté typy melódie vyvolávať panické záchvaty či úzkosti. Hlavným dôvodom je osobný vzťah k hudbe celkovo alebo k istému druhu hudby, ktorý pôsobí na emócie.
Averzia k hudbe sa môže tiahnuť už od útleho detstva iní ju nadobudli počas života. Melfóbia patrí medzi nevšedné fóbie ale pravdou je, že naozaj existuje. „Ide o stav, ktorý bol podnietený negatívnou skúsenosťou. Patrí medzi ne napríklad hlasný koncert. Niekedy sa stáva, že pri hlasnom zvuku začne v ušiach zvoniť, a to môže vyvolať následnú averziu. U hudobníkov sa môže vyvinúť hyperakúzia, čo je zvyšná citlivosť na hluk a spôsobuje nepríjemnosti,“ pre stránku vice.com sa vyjadrila audiologička Dr. Marsha Johnson.
Hyperakúzia patrí medzi poruchy sluchu. Stránka lekar.sk uvádza, že pre ľudí postihnutých touto poruchou sa aj primerané zvuky stávajú neznesiteľnými. Kombinácia hyperakúzie spojenej so zvonením v ušiach je bežná a vyskytuje sa u väčšiny postihnutých.
(VT)
Odporúčané články
Pri plánovaní návštevy lokalít, kde je možný výskyt medveďa hnedého, je nevyhnutné dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia. Odporúča sa vždy pohybovať v skupine a udržiavať blízky kontakt s ostatnými členmi, aby ste minimalizovali riziko prekvapivého stretnutia.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.