Spoločnosť s malým tajomstvom, ale veľkým úspechom
Spoločnosť ANTIK Telecom netreba Košičanom predstavovať. Vďaka kvalite poskytovaných služieb, no tiež medzinárodným úspechom sa dostala medzi nominantov ankety Košičan roka 2018, neskôr medzi finalistov a vaše hlasy nakoniec rozhodli o jej víťazstve v kategórii Subjekt.
V súčasnosti veľká firma bola kedysi len malým projektom, za ktorým stál Igor Kolla. Ako 19-ročný študent Technickej univerzity v Košiciach ešte netušil, že jeho nápad nadobudne dnešné rozmery. Natrafil však na príležitosť, ktorá bola prvým krôčikom k veľkému úspechu.
„Košické štúdio vtedajšej STV vyhlásilo požiadavku na prípravu zariadenia, ktoré by dokázalo mixovať obraz s dátovými informáciami. So spolužiakmi sme sa do toho pustili, no čoskoro nás z televízie upozornili, že na vykonávanie takejto činnosti by sme si mali založiť firmu,“ hovorí Igor Kolla, generálny riaditeľ spoločnosti ANTIK Telecom.
Malé tajomstvo
A to bol začiatok ANTIK-u v roku 1999. Postupne táto malá firma realizovala viacero podobných projektov. „Už v rámci nich som so svojím prvým tímom kolegov dokázal spojiť naše vedomosti z oblasti elektroniky a programovania so špecifickými potrebami klientov.“
Svojmu hlavnému zameraniu prispôsobili aj jednoduché logo s troma farbami – modrou, zelenou a červenou. „Tieto základné farby symbolizujú zameranie smerom k televízii a spracovaniu obrazu, čo bolo na začiatku a je aj dnes dôležitou časťou nášho podnikania. A výber názvu? To je také naše malé tajomstvo…“
Spoločnosť ANTIK Telecom sa postupne stala stálicou nielen košického trhu, ktorá neustále inovuje poskytované služby a rozširuje portfólio svojej pôsobnosti – a to nielen produktovo, ale aj geograficky.
„Je to preto, že prostredie okolo nás sa neustále mení. A to tak rýchlo, že si ani nemôžeme dovoliť povedať, kde sa vidíme o desať rokov. No v horizonte troch až piatich rokov sa vidíme ako poskytovateľ platformy a spektra služieb, ktoré môžu ľuďom v mestách, kde pôsobíme, uľahčiť život, a to aj mimo našej pôvodnej telekomunikačnej oblasti.“
Chytré mestá
Igor Kolla prezradil, že ide napríklad o zdieľanie elektrických dopravných prostriedkov na cesty do práce alebo zrýchlenie doručovania zásielok z online obchodov pre ľudí nielen v mestách, ale aj na vidieku, či zjednodušenie riadenia miest pomocou konceptu smartcity.
„Chceme spraviť z Košíc, ale aj z ďalších miest, kde pôsobíme, komunity, v ktorých vďaka technológiám funguje lepšie parkovanie, odpad sa odváža efektívne a za menej peňazí zapojením senzorov naplnenosti nádob, alebo obyvatelia sa dozvedia viac o kvalite vzduchu, ktorý dýchajú, či vody v každej časti mesta. Už dnes sme preto naše mesto pokryli novou bezdrôtovou IoT sieťou, ktorá sa o takéto služby dokáže postarať, a mestu sme darovali aj 100 hi-tech smart kamier pre zvýšenie bezpečnosti v uliciach. Máme šancu byť ukážkovo spravovaným smart mestom, kde sa ľuďom bude dobre žiť aj v budúcnosti.“
Košice vníma viac ako osobne
V realizovaní týchto plánov v zahraničí mu pomáha, samozrejme, aj znalosť cudzích jazykov, ako je angličtina, čínština, nemčina a ruština. V krajinách, v ktorých sa pohybuje, však neprezentuje len Slovensko, ale Európu ako celok. „Náš kontinent, jeho kultúra, ľudia a výrobky sú stále vysoko cenené a pomáha to aj pri otváraní dverí smerom k miestnym.“
Napriek tomu, že kvôli svojej práci veľa cestuje, považuje Igor Kolla za hlavné miesto svojej pôsobnosti Košice. Naše mesto totiž miluje. „Narodil som sa tu a vnímam Košice viac ako osobne. Verím, že vlastným úsilím môžem prispieť k jeho zmenám a rozvoju. V minulosti sa napríklad vďaka vytvoreniu silného konkurenčného prostredia v poskytovaní internetu podarilo dostať Košice na svetovú mapu ako jedno z desiatich miest s najrýchlejším internetom vôbec.“
[ad][/ad]Zdieľanie dopravných prostriedkov
Jednou z noviniek spoločnosti je v našom meste bikesharing. Inšpiráciu našiel generálny riaditeľ ANTIK-u v Ázii, kde kvôli práci často prebýva. „Existuje tam v tomto smere dravá konkurencia, ktorá prináša vysokú dostupnosť a pohodlnosť tohto druhu dopravy za výbornú cenu. Povedal som si, že takéto niečo by uvítal aj každý Košičan.“
Bicykle však považuje len za začiatok a verí, že Slovákov zaujme aj možnosť využívania elektrobicyklov, e-motoriek a ďalších malých motorových vozidiel. V tomto smere však v Košiciach podľa neho stále je čo zlepšovať. „Chýba nám tu lepšia infraštruktúra z hľadiska malej dopravy, cyklotrasy a tiež lepší manažment parkovania.“
Spoločnosť ANTIK Telecom má rozhodne pred sebou ešte veľa úspechov. Za svoj doteraz najväčší považuje dve kľúčové veci. „To, že dokážeme na Slovensku naďalej rásť v prostredí, kde už ostali len tí najsilnejší globálni hráči. Vo svete ma zase teší, keď sa nám podarí dodať zaujímavý projekt, ktorý je niečím inovatívny v prostredí, kde sa realizuje, a ľudia pociťujú tú odlišnosť.“
Spoločnosť ANTIK Telecom získala už niekoľko ocenení. Či už IT Projekt roka za výstavbu optických sietí v menej rozvinutých oblastiach Slovenska, alebo neskôr za prvé komerčné vysielanie vo veľmi vysokom rozlíšení – UHD. Naposledy ju mesačník Forbes ocenil aj ako Inovatívnu firmu roka. A teraz získala ocenenie Košičan roka 2018.
„Bolo to pre mňa prekvapenie, v čase odovzdávania cien som bol práve v Číne – na ceste z výstavy v Singapure na výstavu v Jakarte, kde predvádzame náš koncept inteligentného mesta. Chcel by som sa veľmi poďakovať všetkým priaznivcom, ktorí nám odovzdali svoj hlas. Berieme to interne najmä ako ocenenie od množstva ľudí, ktorí roky denne používajú naše služby a ďalší stále pribúdajú. Azda je to aj malé potvrdenie toho, že pred dlhým časom sme sa rozhodli správne, keď sme si nastavili stratégiu trvalého zvyšovania hodnoty služieb pri udržiavaní nezmenenej cenovej úrovne – skrátka, stále viac muziky za rovnaké náklady pre domácnosť,“ vyjadril sa Igor Kolla.
„V živote si najviac vážim čas. Zároveň si veľmi vážim ľudí, ktorí obetujú svoj životný čas pre projekty, na ktorých spolupracujeme,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti. Vo svojom voľnom čase však Igor Kolla rozhodne nie je len zaneprázdneným informatikom.
„Rád športujem a časté pobyty v Ázii mi dávajú možnosť byť súčasťou aj netradičných športov iných kultúr. A naopak, nerád spím. Keby sa dalo, využil by som tento čas zmysluplnejšie.“ Možno by ste to o ňom nepovedali, no obľubuje varenie a keď má voľnú chvíľu, navštevuje kurzy pre „chefs“, kde sa učí profesionálnemu vareniu od špičkových kuchárov.
O informatikoch je známe, že obľubujú vtipy, ktorým zvyšok populácie až tak nerozumie. Igor Kolla má však svoj obľúbený o blondínkach. „Stretnú sa dve blondínky a tá prvá hovorí: Bože, ten môj muž je taký úžasný, dal mi svoju kreditnú kartu, môžme vyraziť na nákupy. Druhá hovorí: A aj pin dal? Prvá: Nie, tentokrát nepindal…“
Čítajte aj:
- Toto sú finalisti ankety KOŠIČAN ROKA 2018!
- Slávnostný galavečer patril Košičanom
- Ako hodnotia výsledky ankety a priebeh galavečera KOŠIČAN ROKA 2018 hostia?
- Charitatívny rozmer podujatia
- Hostia sa na Košičanovi roka 2018 hodili do gala
[ad2][/ad2]