Gima: Chcel som diskusiu o zdevastovaných pamiatkach
Jozef Gima (na snímke), ktorý sa v decembri stal členom predstavenstva Dopravného podniku mesta Košice (DPMK), ponúkol svoje vysvetlenie, prečo ako vlastník národnej kultúrnej pamiatky nerešpektoval rozhodnutie stavebného úradu.
Ten mu ešte v októbri 2017 nariadil, aby do piatich mesiacov odstránil výrazný tmavomodrý farebný náter na meštianskom dome na Mlynskej ulici. Gima v ňom spolu so svojím otcom prevádzkujú rybiu reštauráciu. Pred jej otvorením budovu zrekonštruovali.
Gima pre denník KOŠICE:DNES upresnil pôvodné vyjadrenia mesta Košice, ktoré vykonáva agendu stavebného úradu. Podľa nich vlastníci historického objektu urobili jeho stavebné úpravy bez ohlásenia pamiatkarom.
„Rekonštrukcia sa uskutočnila so súhlasom pamiatkového úradu a nie bez neho, ako sa to často spomína. Jediný rozkol nastal pri farebnom riešení fasády, ktorá minimálne dvadsať rokov bola svetlo modrá. Z toho vznikol aj návrh architektov reštaurácie na aplikáciu tmavšej modrej ako súčasť celkového konceptu objektu tak, ako to je bežné v architektonicky vyspelých európskych mestách,“ povedal Gima.
[ad][/ad]Odchýlka od schváleného
Košický pamiatkový úrad potvrdil, že Gimovcom schválil žiadosť o zámer obnovy pamiatky, od ktorého sa vo veci farebného odtieňu potom „svojvoľne“ odchýlili.
„My sme to vnímali ako nový zámer a ten nebol predložený. Súčasťou toho pôvodného nebola tmavomodrá, ale svetlookrová farba zo začiatku secesnej etapy 20. storočia a tak to aj malo byť,“ povedal pracovník úradu Kamil Alezár.
Vlastníci budovy sa proti rozhodnutiu o odstránení nevhodného náteru neúspešne odvolali na odbor výstavby okresného úradu. Keď ani potom nesplnili uloženú povinnosť, dostali pokutu a mesto oznámilo, že výkon rozhodnutia stavebného úradu posunie exekútorovi.
Rozhovor s primátorom
Postoj Gima zmenil až po rozhovore s primátorom Jaroslavom Polačekom (SaS,KDH,SMK,Nova, OKS, Spolu, Progresívne Slovensko), ktorý ho ako „krízového manažéra“ nominoval do predstavenstva DPMK. Gima v polovici januára prisľúbil, že budovu premaľuje, keď pominie zimné počasie.
„Snažil som sa vyvolať všeobecnú diskusiu na tému zdevastovaných historických budov v centre mesta. Len v okruhu sto metrov od našej nehnuteľnosti ich nájdete množstvo. Poškodené fasády, rímsy, obnažené murivá, padajúce omietky, no nikto neprejavil záujem to riešiť. Jediným problémom je zreštaurovaná budova s časťou fasády v modrej farbe, no zničené nádherné historické budovy pamiatkový úrad ako problém nevníma, “ obhajuje svoj postup Gima.
[ad2][/ad2]Orientačný bod?
V rozpore so skúsenosťami denníka KOŠICE:DNES, ktorý dostal po premaľovaní budovy niekoľko sťažností čitateľov na vzhľad pamiatky, hovorí o pozitívnom postoji verejnosti k tomuto farebnému riešeniu s tým, že „modrá budova sa stala pre mnohých orientačným bodom”.
Gima a jeho otec boli do roku 2016 spoluvlastníkmi podniku Ryba Košice. Vtedy ho predali skupine Tauris veľkopodnikateľa Milana Fiľa. Gima starší bol v roku 1992 jedným z privatizérov štátneho podniku.
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.