Envirokriminalita na Slovensku rastie. Štatistiky ukazujú nárast zistených trestných činov
Pred dvoma dňami mala naša planéta sviatok. Práve 22. apríla sme venovali uvedomeniu si svojej závislosti na prírodných zdrojoch, ale aj vplyv ľudskej činnosti na jej stav. Polícia Slovenskej republiky sa venuje odhaľovaniu trestných činov proti životnému prostrediu.
Odbornosť a kvalita policajtov v tejto oblasti v posledných rokoch stúpa. Navyše bol proces špecializácie zavŕšený vytvorením samostatného policajného útvaru na boj so spomínanou trestnou činnosťou. “Odbor odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia Policajného zboru (Enviropolícia) začal fungovať od februára tohto roka,” uviedlo Ministerstvo vnútra SR na oficiálnej facebookovej stránke.
Štatistiky ukazujú nárast zistených trestných činov
V minulom roku začala polícia trestné stíhanie v 1 852 prípadoch environmentálnej kriminality, čo predstavuje medziročne viac o 52 trestných činov. Pozorovateľné je aj zvýšenie aktivity polície pri odhaľovaní závažnejších environmentálnych prípadov. Ide o prípady, kde si usvedčenie páchateľa vyžaduje dlhší čas či zložitejšie znalecké dokazovanie. Objasnenosť v roku 2021 predstavovala viac ako 58 percent. Išlo o prípady krádeže dreva (707), neoprávneného nakladania s odpadom (421), pytliactva (222), porušovania ochrany stromov a krov (178), porušovania ochrany rastlín a živočíchov (123) a týrania zvierat (99).
Rekordy trestnej činnosti boli v roku 2021 zaznamenané v oblasti týkajúcej sa odpadov, tento trend stále pokračuje. Nárast počtu trestných činov je viditeľný aj v oblasti protiprávnych výrubov stromov a týrania zvierat. “Najvýznamnejší pokles bol v prípade pytliactva a porušovania ochrany rastlín a živočíchov. V obidvoch prípadoch však ide o problém tzv. latencie. To znamená, že významné množstvo prípadov zostáva neoznámených alebo sú zatajené, čo samozrejme deformuje celkovú bezpečnostnú situáciu,” uzavrelo Ministerstvo vnútra SR v príspevku na sociálnej sieti.
Envirokriminalitu je možné nahlasovať na telefónnom čísle 158 alebo na špeciálnej mailovej adrese [email protected]
Zdroj: (FB/Ministerstvo vnútra SR, vu)
Odporúčané články
Priechody pre chodcov v troch mestských častiach budú o niekoľko mesiacov bezpečnejšie. Zvýraznia a nasvietia sa špeciálnymi asymetrickými SMART LED svietidlami, vďaka čomu sa zlepší viditeľnosť chodcov a zníži riziko dopravných nehôd.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.