Minister Šutaj Eštok vyzýva EÚ na zmenu smeru
Parlamentné voľby v Nemecku priniesli predbežné výsledky, ktoré signalizujú komplikovanú situáciu pri zostavovaní vlády. Podľa vyjadrenia ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka odrážajú výsledky hlbokú nespokojnosť Nemcov s ekonomikou, migráciou, vzdelávaním a zahraničnou politikou. Minister zdôraznil, že úspech Alternatívy pre Nemecko (AfD) a rekordná účasť vyše 80 % voličov sú varovaním pre celú Európsku úniu, ktorá by mala prehodnotiť svoje smerovanie.

Minister Šutaj Eštok označil pád kancelára Olafa Scholza za obraz zlyhania nielen jeho vlády, ale aj politiky EÚ. Podľa neho je Európska únia v stave, ktorý si vyžaduje reštart a odklon od lídrov bez silného domáceho mandátu. „Voľby v Nemecku ukázali, ako veľmi sú Nemci nespokojní s disfunkčnou ekonomikou, migráciou, vzdelávaním, ale tiež zahraničnou politikou,“ uviedol minister. Dodal, že nárast podpory AfD poukazuje na rastúcu frustráciu nielen v Nemecku, ale v celej Európe, čo by EÚ nemala ignorovať. Jednou z kľúčových tém volieb bola slabá nemecká ekonomika. Minister poznamenal, že bez lacných energií z Ruska sa výroba predražuje, čo ohrozuje odchod firiem z krajiny. Rozhodnutie odstaviť jadrové elektrárne počas energetickej krízy považuje za ďalší faktor, ktorý ovplyvnil voličov.
„Politika “Mutti Merkel” sa ukázala byť chybou nielen nemeckej, ale tiež celej európskej politiky. Rovnako ako Green Deal a séria protiruských sankcií, ktoré viac než Rusko ublížili a ubližujú najmä EÚ,“ skonštatoval. „Výsledky volieb v Nemecku ukazujú celému európskemu spoločenstvu, že je potrebné „zelenej politike”, keď určovala trendy školáčka Greta Thunberg,“ podotkol.
„Výsledky volieb v Nemecku sú pre Európu stopkou, ktorá by ju mala priviesť k zastaveniu sa a zamysleniu nad jej ďalšou politikou a smerovaním, ktoré nebude ohrozovať základné životné istoty a potreby ľudí,“ uviedol. Podľa neho sú tieto istoty doterajšou únijnou politikou vážne ohrozené. Svoj pohľad spojil aj s domácou politikou. „Aj preto som rád, že Hlas – sociálna demokracia je na Slovensku súčasťou vlády, ktorá je garanciou, že projekty antisociálnej opozície zostanú len ich zbožnými želaniami,“ poznamenal. Zároveň vyjadril želanie, aby Nemecko čím skôr zostavilo pevnú a funkčnú vládu. „Bude to v záujme silnej Európy, aby mohla čeliť domácim a zahraničným výzvam, ktoré ju čakajú,“ dodal.
Zdroj:(TS)
Odporúčané články

Žiadna politická strana, ktorá prijala pozvanie na rokovanie za okrúhlym stolom k bezpečnostným otázkam, nesúhlasí s vyslaním slovenských vojakov na Ukrajinu v rámci mierovej misie. Vyhlásil to v stanovisku prezident Peter Pellegrini, ktorý okrúhly stôl zvolal. V tejto otázke podľa hlavy štátu našli koaličné aj opozičné strany jednomyseľnú zhodu.

Vládny kabinet schválil návrh Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na vyhlásenie mimoriadnej situácie v súvislosti s výskytom vysoko nákazlivého vírusu slintačky a krívačky (SLAK) na celom území Slovenskej republiky.

Parlamentný výbor pre európske záležitosti mu dnes dopoludnia schválil stanovisko, s ktorým odchádza do Bruselu. Fico ho zdôvodňoval tým, že bez tranzitu plynu cez Ukrajinu nie je možné zabezpečiť konkurencieschopnosť európskej ekonomiky.