Lunapark na parkovisku EEI
Na Festivalovom námestí v Košiciach sa opäť rozložili kolotoče. Na tom by nebolo nič divné, ale stoja na platenom závorovom parkovisku.
Počas „dušičkových“ sviatkov bol v okolí problém zaparkovať, keďže mnohí ľudia si boli uctiť pamiatku zosnulých na cintoríne sv. Rozálie.
[ad][/ad]Na základe zmluvy
„Dlhodobý prenájom uvedenej závorovej plochy vychádza z podmienok založených na zmluvnom vzťahu mesta Košice a EEI, podľa ktorého je spoločnosť EEI oprávnená odplatne prenechať danú plochu do užívania tretej osobe,“ uviedol Jozef Marko, vedúci komunikačného oddelenia magistrátu. Zároveň spresnil, že odplatné prenechanie plochy je umožnené aj z toho dôvodu, že parkovacia závorová plocha na Festivalovom námestí v bežnej prevádzke vykazuje veľmi malé tržby, teda nie je motoristami často využívaná.
Nízke tržby
Podľa informácií z magistrátu to dokazujú aj tržby, ktoré sú v tomto roku na danom parkovisku v priemere 90 eur mesačne. „Parkovacia plocha má pritom 89 parkovacích miest. Cena za záber parkovacej plochy sa odvíja od celodennej tarify (1 euro) v príslušnom tarifnom pásme krát celkový počet miest krát celkový počet dní, na ktoré sa záber plochy vzťahuje. Šesťdesiat percent z celkových príjmov prislúcha mestu Košice,“ vypočítava J. Marko.
Lunapark bude na parkovisku až do konca novembra. EEI na základe vydaného súhlasného rozhodnutia mesta Košice túto plochu prenajala na mesiac za 3 471 eur s DPH. Mestu z tejto sumy poputuje do pokladne 2 082,60 eura.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
V poslednom období rezonuje v Košiciach otázka odstraňovania komunistických symbolov, ktoré pre mnohých predstavujú znak niekdajšieho sovietskeho vplyvu. Na stole je takisto otázka premiestnenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády z Námestia osloboditeľov, kde spomínané symboly komunizmu rozvírili verejnú debatu. Aby však bola diskusia relevantná, mali by sme pochopiť aj význam tohto pamätníka a poznať jeho miesto v dejinách mesta, pozrime sa teda na jeho bohatú, no rozporuplnú históriu.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.